Kilo alma sezonu olarak bilinen kış aylarına girerken, 7 adımda kilonuzu kolaylıkla kontrol altına alabilirsiniz.

Şekerden Uzak Durun

Klişe bir bilgi ama maalesef ki gerçek bu. Şekerle olan haşır neşir durumlarınızı kesmez ve tüketmeye devam ederseniz ne spor yaparsanız yapın inanın etki bile etmeyecektir. Birçok besin maddesi içerisinde bulunan şekerden kurtulmak biraz özveri gerektiriyor ama bu konuda başarı elde etmek imkansız değil. Şeker ihtiyacınızı ilk dönemlerde meyvelerden elde etmeye çalışabilirsiniz. Bu duruma adapte olan bünyeniz zamanla yola gelecek ve şeker isteğinizi hissetmeyeceksiniz.

Yağdan Uzak Durun

Her türlüsünden..! Kimi insanlar bünyesel nedenler gereği ne kadar yağlı yese de kilo almazlar kimisi ise azcık yese kilolar fark edilmeye başlar. Bu aşamada kendi bünyenize kulak vermelisiniz. Yağ tüketimi sizi olumsuz etkiliyorsa uzak durun. Hayır, bana kilo aldırmıyor diyorsanız da bu durumun keyfini çıkarabilirsiniz.

Bol Su Tüketin

Toksinleri vücuttan atmada hayli etkili olan su, kilo verme çabasındaki kişiler için de oldukça ideal bir sıvı türü. Kalorisi yok ve sağlığa katkısı çok. Böbreklerinizin ve diğer tüm iç organlarınızın harika şekilde çalışmasını sağlayan suyun, mutsuz hatıraları unutmanıza katkı sağladığını da vurgulayalım.

Psikolojik Açlığınızı Yok Edin

Kilolu biri olmanın en büyük nedenlerinden biridir bu. Stres kimi insanlarda iştah artışı yaratır. Bu gibi anlarda açlık hissinizin gerçek olup olmadığını anlamaya çalışın. Midenizde acıkmayla ilintili bir yanma hissetmiyorsanız muhtemelen psikolojiniz size ‘Yemek ye!’ emri veriyordur. Öyleyse kendinizi tutun ve ana öğün dışında yemek yemeyin.

Lifli Gıdaların Gücünden Faydalanın

Lifli gıdalar uzunca bir süre açlık hissetmemenizi sağladığı gibi, kan şekerinizdeki dalgalanmaları da minimuma indirir. Böylece yüksek kalorili besin maddelerinden kendinizi otomatikman uzaklaştırmış olursunuz.

Kalorilerinizi Yakın

Bunun en iyi yollarından biri; Yürüyüş yapmaktır. Kendinizi yormadan yani kalbinizde fazla ritim artışı yaratmadan yavaşça ama uzun mesafe yürüyün.

Ara Öğünlerden Uzak Durun

Şöyle düşünün; Ana öğün vücudunuzun gündelik zindeliği için gereklidir. Yani ihtiyacınız olandır. ara öğün ise çok da gerekli olmayan ve bunla beraber ihtiyacınız olan yakıtın fazlasını almak gibidir. Bu nedenle ara öğünlerde olabildiğince birşey tüketmeyin. Bunun yerine bol su için.