Doğal Yollarla Saç Uzatmanın 7 Yöntemi

Saç uzatmanın doğal yollarını mı arıyorsun? Upuzun, dolgun ve sağlıklı saçlara doğal maskelerle sahip olmayı kim istemez ki? Saçlarımız kuaförde uygulanan ısıl işlemler ve boya gibi kimyasal kullanımı gibi çeşitli etkenler yüzünden zamanla yıpranabiliyor. Hem inceliyor hem uzaması yavaşlıyor ve hatta kırıklar oluşuyor. Saç uçlarındaki kırıkları aldırdıkça da saç boyları gitgide azalıyor. Saçlarınızı, bütçenizi sarsmayacak doğal yöntemlerle uzatmak için doğal tarif rehberimizle karşınızdayız.

Saç Uzatan 7 Pratik Maske Tarifi

Lavanta Maskesi

Duştan sonra mis kokulu lavanta maskesini saçınıza uygulayarak uzun saçlara sahip olabilirsiniz. Haftada 1 kez 3 ay boyunca uygulayabilirsiniz. Bir süre (3 ay) mola verdikten sonra isterseniz tekrar uygulama yapmaya başlayabilirsiniz.

Malzemeler
3 bardak sıcak su
1 tatlı kaşığı taze lavanta

Nasıl Yapılır?
Suya lavantaları ekleyip bir güzel kaynatın. Soğuyunca lavanta parçalarını süzerek temiz ve nemli saça uygulayın. Bir sonraki duşa kadar durulamayın.

Sarımsak ve Badem Yağı Maskesi

Saç dökülmesinin doğal çaresi olan sarımsak kürüyle uzun saçlara kavuşabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir detay var. Bu maske sonrasında saçınız yağmurda falan ıslandığında etrafa biraz sarımsak kokusu yayılabilir! Ve bu durum yaklaşık 3-4 ay sürebiliyor. 6 ayda 1 uygulayın.

Malzemeler
2-3 diş sarımsak
3 damla badem yağı

Nasıl Yapılır?
Soyulan sarımsaklara badem yağını ekleyip karıştırın ve 2 saat bekletin. Saç diplerinizden saç ucunuza kadar masaj yaparak sürün. Saçınızı bone ile sarıp 1 saat kadar bekletin. Ilık suyla iyice durulayın.

Patates Maskesi

Patates suyuyla saçlarınızın ne kadar hızlı uzadığına şaşıracaksınız. Haftada 1 kez 3 ay boyunca uygulayın.

Malzemeler
5 tane patates
İnce tülbent

Nasıl Yapılır?
Patatesleri rendeledikten sonra üzerine bir miktar su ekleyin, karıştırın. Böylece eklediğiniz su tüm patateslere temas etmeli ve sular birbirine karışmalı. Sonra hepsini bir tülbente dökün, çıkan suyu ayırın. Elde ettiğiniz patates suyunu saç derinize ve uçlarına sürüp 20 dakika bekletin.

Pirinç Suyu Maskesi

Haftada 2 kez 3 ay boyunca uygulamanız sonrasında saçlarınız sadece uzamayacak aynı zamanda yumuşaklık da kazanarak kırılmaların önüne geçeceksiniz.

Malzemeler
1 su bardağı pirinç
3 bardak su

Nasıl Yapılır?
Pirinci 3 bardak suyla 15 dakika haşlayın. Haşlanan pirincin suyunu süzün. Bu şekilde 2 gün oda sıcaklığında bekletin. 2 gün sonra pirinç suyunu tekrar kaynatın ve soğuduğunda saç diplerinize sürün. 30 dakika bekletip durulayın.

Yumurta Maskesi

Haftada 2 defa uygulayacağınız bu maskeyle 3 ayda saçlarınızı uzatabilirsiniz.

Malzemeler
1 yumurta
1 yemek kaşığı bal
2 yemek kaşığı hint yağı

Nasıl Yapılır?
Tüm malzemeyi bir kapta karıştırıp saç diplerinden saç ucuna kadar sürün. Saç diplerinize ekstra masaj yapın. Saçınızı boneyle örterek 3-4 saat bekletin.

Havuç Maskesi

Vitamin ve mineral deposu havuç sayesinde saçlarınız kökten uca beslenerek sağlıkla uzayabilir. Haftada 1 kez 3 ay boyunca uygulayın.

Malzemeler
2 tane havuç
1 yumurta
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
3 bardak su

Nasıl Yapılır?
Havuçları rendeleyerek 3 bardak suda haşlayın ve 20 dakika demlenmesini sağlayın. Süzülen havuç suyuna soğuduğunda yumurtayla yağı ekleyip karıştırın. Maskeyi önce saç diplerinize sürüp 5 dakika bekletin. Ardından tüm saçınıza sürüp 1 saat boneyle bekletin.

Elma Sirkesi Maskesi

Elma sirkesiyle saç derisindeki PH dengesini yakalayıp, sağlıklı ve uzun saçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca saç derinizde mantar vs gibi oluşumları da yok eder. Haftada 2 kez 3 ay boyunca uygulayın.

Malzemeler
Saçınızın uzunluğuna göre yeterli miktarda elma sirkesi.

Nasıl Yapılır?
Saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna elma sirkesini ekleyin. Bu durulama suyuyla saçınızı yıkayıp kurutun.