Genetik çalışmalarla varılan son noktada elde edilen bu gelişme son derece şaşırtıcı ve mutlu edici. Hastalıklara yakalanma riski bu sayede azalacak.

Bilim dünyasında gelinen son noktada, kişinin genetik şifrelerini ortaya çıkaran bir cihaz genetik uzmanlarına büyük heyecan yaşattı. Bir hücrenin içerisindeki tüm genetik bilginin deşifre edilebilmesi çok büyük bir avantaj. Çünkü böylece derinlerde henüz yüzeye çıkmamış ne gibi sorunlarınız var ya da gelecekte sizi ne gibi hastalıklar bekliyor olacak hepsi tespit edilebiliyor.

Yakın gelecekte bu bilgilerin bir hafıza kartına aktarılabileceği ve kişilerin bu kartı kolaylıkla üzerlerinde taşıyarak bir nevi sağlık raporlarıyla gezer gibi olacaklarının sinyali verildi. Yani tüm genetik geçmişiniz sürekli olarak elinizin altında olabilecek. Bu da ileride yaşayabileceğiniz hastalıklara büyük ışık tutuyor olacak.

Kişiye Özel Tedavi

Kişiye özel genetik şifrelerin kişiye özel tedavi imkanı sağlamasıyla birlikte, henüz tanısı konmamış muhtemel hastalıkların da kolaylıkla tespit edilebileceği söyleniyor.

Genellikle tedavisi olmayan hastalıkların ortaya çıkarılmasındaki zorluğun, genetik taramanın tam yapılamıyor olmasından kaynaklandığını belirten uzmanlar bu cihaz vasıtasıyla tüm haritanın çıkarılabildiğini ifade ediyor.

Bu cihaz öncesinde, bir hastanın sorununun ne olduğunu bulmak için yapılan genetik taramaların yeterli bilgi vermediğini fakat artık bu yolla hasta kanından alınıp izole edilen kan ile kişinin genetik bilgilerinin tamamının baştan sona dizisinin çıkarılabildiği ve bunun muhteşem bir gelişme olduğu söyleniyor.