Kadın erkek ilişkileri nasıl olmalıdır tüm detaylarıyla anlatıyoruz. Bilmeniz gerekenleri bu yazıdan okuyabilir ve ilişkilerinizi düzenleyebilirsiniz.

Bu yazıyı okuma ihtiyacı hissetmiş kişilerin profili birbirinden çok farklı olabilir. Aşağıdaki kategorilerden hangisinde olursanız olun kadın erkek ilişkileri nasıl olmalıdır konusundaki soru işaretlerinize bu yazıda kesin cevaplar bulabileceğinizi şimdiden belirtelim.

  1. Cinsiyetiniz farklı olabilir,
  2. Kadın erkek ilişkileri hakkında özellikle cinsel yaşam konusunda bilgiler arıyor olabilirsiniz ya da cinsellik dışı konularda araştırma yapıyor olabilirsiniz veya her ikisi de olabilir,
  3. Kadın erkek ilişkileri hakkındaki araştırmanızı İslamiyet sınırları içerisinde arıyor olabilir ya da dini öğretiler dışında bilgiler arıyor olabilirsiniz.

Aşağıdaki konu başlıklarına göz gezdirerek ihtiyacınız olan kısmın hangisi olduğunu kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Kadın Erkek İlişkileri Nasıl Olmalıdır Nasıl Sürdürülmelidir?

Kadın erkek ilişkileri nasıl olmalıdır? Aslında birçok ilişki şeklinde olması gereken belli başlı kurallar, bu kurallar kadın erkek ilişkileri için de geçerlidir. Örneğin; Dürüstlük, saygı, şefkat, hoşgörü, sabır…vs. gibi kavramlar olmazsa olmaz kurallardır. Daha spesifik olarak elbette başka şeyleri de ilişkinizde barındırmanız gerekir ama öncelik bu saydıklarımızdadır. Aksi halde asla huzurlu bir ilişki oluşturamazsınız.

Sonrasında dikkat edilmesi gereken şey; Karşı cinsin ruhundan anlamak ve bu anlayışa uygun tavırlar sergilemektir.

Günümüz mutsuzluklarının, birinci sıradaki nedeni ekonomik nedenler iken ikinci sırayı kadın erkek ilişkilerindeki uyumsuzluklar/olumsuzluklar oluşturmaktadır. Bu gerçek mevcutken, kadın erkek ilişkileri nasıl olmalıdır konusunda bir eğitim hakikaten herkese şarttır. Bu konuda faydalanabileceğiniz ve indirip okuyabileceğiniz e-kitapları bu yazımızın sonunda sıralıyor olacağız.

Karşı cinsin ruhundan anlamak ve bu anlayışa uygun tavırlar sergilemek konusunda örneğin; Bir erkek için önemsiz, dert edilmeyecek gibi görünen bir davranış bir kadın için hayli üzücü bir durum olarak adlandırılabilir. Ya da bir kadın, karşısındaki erkek için iyi bir şey yaptığını zannettiği bir durumda, aslında o erkeğin istemeden de olsa gururunu kırmış olabilir. İşte bu gibi detayları bilmek, karşı cinsin ruhundan anlamak demektir. Böylece karşı cinse uygun davranış modelleri geliştirebilirsiniz.

Yüreğinde güzellik barındıran hiç kimse, bile isteye karşısındakini üzmek istemez. Üzme hallerimiz, aslında farkında olmadan yaptıklarımızdan kaynaklanır. Farkında olmama durumunun nedeni ise BİLGİ EKSİKLİĞİDİR. Karşı cinsin ruhunu anlamak için belli başlı bilgiler gerekir. Bu bilgileri edindikten sonra, o ilişkide ne üzüntü ne de huzursuzluk yeşerebilir!

Mesela bir kadın, erkeklerin yetiştikleri kültürden edindikleri bilinçaltı inançların neler olduğunu bilse, erkeklerin psikolojik eğilimlerini harfiyen bilse, erkeklerin hayattan ve çevresindeki kadınlardan beklentilerini bilse bu kadın erkeklerle olan ilişkisinde başarısız olabilir mi? Hayır, olmaz. Bu durum erkekler için de aynen böyledir.

Kadın erkek ilişkileri nasıl olmalıdır ne yazık ki bu bilgiler, okullarda ya da aile içerisinde yeterince verilemiyor. Belki birkaç öğüt ve belki yaşayarak öğrenilen ampirik bilgilerle sınırlı kalınıyor. Oysaki, kişinin yaşam kalitesini hayli artıracak bu bilgiler henüz çocuk yaştayken öğretilmeye başlanmalı ve uzun yıllar boyunca devam ettirilmelidir. Dediğimiz gibi bu detayları öğrenebileceğiniz e-kitapları yazı sonunda göreceksiniz.

İslamiyette Kadın Erkek İlişkileri Nasıl Olmalıdır?

İslamiyette kadın erkek ilişkileri nasıl olmalıdır? İslamiyette de kadın erkek ilişkilerinin sağlıklı yürütülebilmesi için yapılan öneriler yukarıda yazdıklarımızla hemen hemen aynı. Saygı, sevgi, şefkat, hoşgörü gibi kavramlar ön planda tutuluyor. Elbette ki kutsal kitapta, karşı cinsin ruhuna hitap edilmesi ile ilgili detaylara girilemezdi ancak bazı ayet ve hadisler vardır ki kısacık cümle halinde pek çok şey anlatır. Örneğin;

‘Kadınlar konusunda Allah’tan korkun. Çünkü sizler onları Allah’ın emanetiyle aldınız.’ ifadesi erkeklere, kadına karşı saygı ve sevgi dolu yaklaşımlarda bulunmaları gerektiğini açıkça belirtir.

‘Kamil imana sahip Müslüman ahlâken güzel olandır. En hayırlı mümin de eşine karşı ahlâkı en iyi olandır.’ ifadesi her iki tarafında birbirine saygılı ve sadakatli olmasını tembihleyen başka bir hadistir.

Kadın Erkek İlişkileri Nasıl Olmalıdır Üzerine Kitaplar

“Kadın erkek ilişkileri nasıl olmalıdır” konusunda yazılmış pek çok kitap bulunmaktadır ama üzerine basa basa sözünü ettiğimiz ‘Karşı cinsin ruhundan anlamak’ ile ilgili psikolojik temelli bilgiler derli toplu şekilde çok az kaynakta bulunur. Erkek okuyucular için daha az alternatif varken, kadın okuyucular için daha çok üretim yapılmış olduğunu belirtelim.

Örneğin; Kocanın Kalbine Gir, Onu Elde Tut, Onu Elde Et, Yataktaki Kraliçe isimli e-kitaplar bu konularda kadınlara oldukça eğitici bilgiler veren önemli e-kitaplardır. En başta lafını ettiğimiz erkeklerin yetiştikleri kültürden edindikleri bilinçaltı inançların neler olduğunu, erkeklerin psikolojik eğilimlerini, hayattan ve kadınından beklentilerini tüm detaylarıyla anlatan farklı kategorilerdeki kitaplardır bunlar.

  • Kocanın Kalbine Gir Kitabı/Kocasıyla ilişkisi iyi ya da kötü olsun tüm evli kadınlara ilişkisinde aşkı ve huzuru çoğaltma yönünde ışık tutan bir kitaptır.
  • Yataktaki Kraliçe Kitabı/Evli ya da bekar olsun, cinsel bilgisini arttırmak ve erkeklerin yataktaki beklentilerini bilmek isteyen tüm kadınlara çok faydalı bilgiler veren bir kitaptır.
  • Onu Elde Et Kitabı/Sevdiği ilgi duyduğu erkeğin ilgisini çekememiş kadınlara o özel erkekle güzel ve sağlıklı bir ilişkiyi nasıl başlatabilecekleri yönünde bilgiler veren bir kitaptır.
  • Onu Elde Tut Kitabı/Evli olmayan- Sevgili konumunda olan kadınlara ilişkisini daha güzel bir seviyeye taşıyabilmesini, sevgilisi olan erkeğin aşkını-bağlılığını artırmayı ve devam ettirmeyi öğreten bir kitaptır.