Trabzonspor Kulübü, vefat eden Karadenizli sanatçımız Kazım Koyuncu’nun belgeselini hazırladı ve yayınlandı.

2005 yılında vefat eden ünlü sanatçı Kazım Koyuncu Trabzonspor’un sıkı bir taraftarıydı ve büyük bir futbol aşığıydı. Onun futbol sevdasını ve nasıl bir taraftar olduğunu anlatan bu belgesel Kazım Koyuncu’nun sevenleri için iyi bir özlem giderici oldu.
Trabzonspor Kulübü’nün Youtube kanalından yayınlanan belgesel, ‘En Sevdalı Yanımız: Kazım’ın Trabzonspor’u’ ismini taşıyor. Belgeselde ayrıca; Kazım Koyuncu’nun neden ve nasıl Trabzonspor taraftarı olduğu anlatılıyor. Hayata ve futbola yaklaşımındaki felsefe irdeleniyor. Kazım Koyuncu’nun Trabzonspor için yaptığı marşların hikayesi ve ayrıca kendisinin kulübe yönelik projeleri de belgeselde aktarılıyor.
Bordo mavi renklere sahip kulübün hazırlattığı belgeselin çekimlerinin bir bölümü İstanbul’da, Trabzon’da ve tabiki sanatçının doğduğu yer olan Artvin Hopa ilçesinde yapıldı. Üç ay kadar süren çekimler sonucunda 30 dakikalık belgesel oluşturuldu. Yayın günü olarak ise; Kazım Koyuncu’nun doğum günü olan 7 Kasım tarihi seçildi.

Kazım Koyuncu Kimdir?

Kazım Koyuncu, Laz kökenli Karadeniz müziği ile Rock’n’Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını oluşturan müzisyen, söz yazarı, oyuncu ve aktivisttir. 1992’de henüz 20 yaşında iken Ali Elver ile ‘Dinmeyen’ adlı özgün müzik grubunu kurmuş ve profesyonel müzik hayatı başlamıştır. Sonrasında, Lazca müzik yapmak için bu gruptan ayrılmışsa da rock’tan kopamamış ve geleneksel Laz halk müziğini rock tabanlı yorumlamaya başlamıştır. Akciğer kanseri nedeniyle 33 yaşında vefat etmiştir.
Ölümünden sonra Halkevleri tarafından 18 Aralık 2006’da albümü çıkartılmış, bu albümün geliriyle Kazım Koyuncu Kültür Merkezi çalışmalarına başlamış ve halen çeşitli atölye çalışmalarıyla katılımcılarına ücretsiz eğitimler verilmeye devam edilmektedir. 2008 yılında Kazım Koyuncu’nun hayat hikayesinin yanı sıra bir kısmı hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerle anlatan yönetmenliğini Ümit Kıvanç’ın yaptığı ‘Şarkılarla Geçtim Aranızdan’ belgeseli 3 DVD halinde yayınlanmıştır.