Bedenin dondurulmasıyla, sahip olunan hastalığın çaresi bulunduğu tarihte uyandırılma yöntemi hızla yayılıyor.

Bilinmeyen bir gelecekte çözülmek üzere dondurulma yöntemi için 1970 yılından bu yana toplam 350 kişinin dondurulmuş olduğu söyleniyor. ABD ve Rusya’da gerçekleştirilen dondurulma işlemine son katılan kişi 14 yaşındaki kanser hastası İngiliz bir kız. Yaklaşık 45 bin Euro’ya mal olan bu yöntem artık hiç şansı kalmayanlar için bir kurtuluş olarak görülüyor.

Dondurulma işlemi, kalbin durmasından 1-2 dakika sonra başlatılıyor. Vücuttaki kan bir çeşit antifirizle değiştiriliyor ve kişi 196 derecedeki likit nitrojen tüpün içerisine yerleştiriliyor. Tıptaki gelişmelerin arttığı ve hastalıklarına çare bulunacak güne kadar muhafaza ediliyorlar.

Dünyada dondurulan ilk insanın, akciğer kanserine yakalanmış 73 yaşındaki Amerikalı psikolog James Bedford olduğu belirtilmiş.

1992’de California Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda bir köpeğin dondurulup tekrar canlandırma işlemi başarıyla tamamlanmış. Uyandırma işlemi sırasında kanı damarlarına tekrar enjekte edilmiş ve oda sıcaklığına getirilmiş. Uyandığında, köpeğin huyları ve karakteristik özelliklerinin aynen devam ettiği ve fiziksel durumunda da herhangi bir terslik olmadığı belirtilmiş.