Yale Üniversitesinde profesörlük yapan ve geleceğin bilim insanlarını yetiştiren medarı iftiharımız Erol Fikriğ Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nde Bulaşıcı Hastalıklar Bölüm Başkanlığı da yapıyor.

Tıp ve ilaç sektörünün geleceğini etkileyecek buluşlara imza atan bilim insanlarımızdan biri… Bağışıklık sistemindeki bir proteinin, gün içinde bedende meydana gelen değişimlerden etkilendiğini ve bu etkileşimin tedavide çok önemli bir role sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bağışıklık sistemindeki bu değişime neyin neden olduğunu araştırdı. Yapılan deneyler sonucunda, bağışıklık sisteminde bakteri ve virüsleri tespit eden TLR9 adlı proteini ve bu proteinin işlevinin beden saati tarafından kontrol edildiği keşfedildi. Proteinin etkinliği doruk noktasına geldiğinde, bağışıklık sisteminin en güçlü haline geldiği belirlendi.

Yani; günün 24 saatlik ritmi içerisinde bağışıklık sistemimiz devamlı değişim halinde. Bu ritm ile bağışıklık sistemi arasındaki bağlantının hastalıkların önlenmesi aşamasında çok etkili olacağını belirten Fikriğ çalışmalarına devam ediyor. Prof. Erol Fikriğ’in bu çalışması, bilim dünyasının ileri gelenleri tarafından, önümüzdeki yıllarda tıp ve ilaç sektöründe çok önemli değişikliklere yol açacak bir gelişme olarak nitelendirildi.

Bilim dünyasında çığır açan insanlar içerisinde bizden birilerinin olduğunu bilmek ve bu topraklarda ne büyük cevherlerin yetiştiğini görmek dileğiyle..!