Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, sağlık hizmetlerinde büyük gelişme kaydedecek atılımları açıkladı.

Sağlık hizmetlerindeki gelişmeler hızla artıyor. Teknolojinin son ürünlerinin kullanılacağı hastaneler oluşturulacağı haberi gelişmelerden sadece biri. İlk etapta, Mersin, Yozgat, Bilkent, Kayseri ve Elazığ illerinde hayata geçirilecek olan hastaneler özel olmayacak. Halkın faydalanabileceği hastaneler olacak.

Ayrıca; var olan sağlık kliniklerinin kalitesini de arttıracak çalışmalara başlanacak. Personel kalitesi, tıbbi cihaz kalitesi gibi pek çok detay yeniden gözden geçirilecek. Performansa dayalı personel ödüllendirilmelerinin de gündemde olduğu belirtiliyor.

2017 Haziran ayına kadar 20 bin personel alarak gelişmelerin hızlıca sağlanması hedefleniyor. Alınacak personellerin şimdilik memur, ebe ve hemşireler olduğu söyleniyor.

Bütünleşik Acil sisteminin de önemini vurgulayan Müsteşar Eyüp Gümüş, Acil birimlerinin birbirleriyle koordineli ve ortak hareket edebilmelerini sağlayacak çalışmaları artıracaklarını aktardı. Hastanın alımından tedavinin sonlanmasına kadar devam eden sürecin entegre bir yazılım ile takip edileceğini ve değerlendirileceğini ekledi.

Aile hekimliklerinde yaşanan yoğunluk da azaltılacak.