Sporcu Kariyer Yönetimi nedir ajansları ne yapar anlatıyoruz. Arda Turan’ın da kurmuş olduğu bu ajans türüyle ilgili bilinmesi gerekenler.

Ülkemizde büyük bir kesim tarafından sevilen sayılan, yetenekleri ve disiplinli çalışmaları ile dünyaca takdir gören Arda Turan da bu branşta yerini aldı. Sporcular için kariyer yönetimi hizmeti sunacak bir marka kurdu. Peki Sporcu Kariyer Yönetimi nedir ajansları ne yapar, kimler bu ajansların hizmetinden faydalanabilir? İşte cevaplar…

Sporcu Kariyer Yönetimi Nedir?

Sporcu Kariyer yönetimi nedir sorusuna öncelikle Kariyer Yönetiminin ne olduğunu anlatarak başlayalım. Kariyer Yönetimi, kişinin kendi branşında sahip olduğu kariyerini ilerletmek için ya da var olan kariyerini korumak için özel bazı faaliyetlerin planlamasıdır.

Bu plan hazırlanırken branşınıza ait riskler, avantajlar, dezavantajlar ve sizin kişisel avantaj ve dezavantajlarınız gözden geçirilir. Yapılan tespitler neticesinde kariyerinizin olumlu bir seyir izlemesi için takip edilecek en ideal plan oluşturulur. Planlar zaman ve şartlara göre rutin aralıklarla güncellenir. Sporcunun, bu planın her aşamasına ayak uydurması ve disiplinli bir şekilde planı izlemesi gerekir.

Özetle; Profesyonel sporculara ya da profesyonel olma yolunda ilerleyen sporculara kariyerlerini nasıl yönetmeleri gerektiği konusunda danışmanlık yapan ajanslara Sporcu Kariyer Yönetimi Ajansı denir. Sporcuların hem profesyonel hayatlarında hem de özel hayatlarında neleri yapmaları gerektiği ve neleri yapmamaları gerektiği konusunda yönlendirmelerde bulunurlar.

Sporcu Kariyer Yönetimi ve Ajansları Neden Gerekli?

Sporcu Kariyer Yönetimi son derece gereklidir çünkü mali hayatınız, özel hayatınız, sosyal hayatınız, spor hayatınız…vs. gibi hayatınızın her alanını kapsayan, uzman/lar tarafından hazırlanmış belli başlı planlar sayesinde hızlıca yükselişe geçersiniz. Ayrıca; Yükselen kariyeriniz olmaz. Belirlenmiş planlar doğrultusunda ne yapacağınızı biliyor olmanızın, zihninizde yaratacağı hafifleme ve özgüven nedeniyle kuş gibi hafifler ve kaostan uzak bir yaşam sürersiniz. Böylesi bir zihin yapısının özellikle yeni şöhret olmuş ve bir anda çok büyük miktarda parayla muhattap olmuş sporcular için ne denli önemli olduğunu vurgulayalım.

Özellikle alttan gelen genç jenerasyona manevi destek olmak, güvenilir bir akıl hocalığı yapmak yeni şöhret olacakları yanlışlardan uzak tutmak için son derece gereklidir.

Arda’nın da bu yola baş koyması ve hiç de hafife alınmayacak tecrübelerini profesyonel sporcu olma yolunda ilerleyen gençlerle paylaşmasının çok güzel bir hareket olduğunu düşünüyor ve kendisine başarılar diliyoruz.