Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Tematik Gençlik Kampları projelerinde siz de yer almak isteyebilirsiniz.

Örneğin; Son olarak 21-25 Kasım 2016 tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilen proje balıkçılık kampı idi. Gençler, balıkçılık alanında özel eğitimler aldılar ve örnek bir işletmede uygulamalarda bulundular.

Bu yolla, gençlerin sahip oldukları enerjinin faydalı bir alana aktarılmasıyla beraber bir hobi ya da meslek sahibi olma konusunda da daha bilinçli hareket edebilmeleri sağlanmış oluyor. Bilmedikleri bir alanda işlerin nasıl yürüdüğü hakkında edinilen bilgiler hem zihinsel bir spor hem de ciddi bir tecrübe yaratıyor.

Gerçekleştirilen programda balıkçılıkla ilgili teorik eğitimin yanında, uygulama kısmı da bulunuyor. Denizde ve karada bulunan balıkçılık işletmeleri ziyaret ediliyor ve yerinde incelemeler yapılıyor.

Programa 40 genç katılmış. Teorik eğitim Gençlik Merkezinde, pratik eğitim ise bölgede bulunan modern balıkçılık işletmelerinde yapılmış.

Kazanç Sağlayacak Bir Mesleğin Kapısını Açabilir

Samsunlular tarafından yoğun ilgi ve destek gören bu proje, katılımcı gençler için vakitlerini değerlendirme şansı sunarken bir yandan da meslek edinebilecekleri bir alanı onlara tanıtmış oldu. Modern balıkçılığın esaslarını gençlere aktaran bu program, ülkemize önemli bir gelir kaynağı yaratan balıkçılığı gençlerin zihnine yerleştirmenin güzel bir yolu olmuş. Proje sonunda tüm katılımcılara belgeleri teslim edilirken, birçok genç için geleceklerini kazanabilecekleri bir işi keşfetmiş olmalarının heyecanı yaşandı.

İleriki tarihlerde oluşturulacak kamplar için Spor Bakanlığı web sayfasını takip edebilirsiniz.