Vergi borçlarını tahsil edememek her devletin korkulu rüyalarından biri fakat Türkiye’de bu açık gitgide kapanıyor.

Uzun yıllardır vergi borçlarını ödememiş işletmeler, hükümetin sunduğu ödeme kolaylıkları nedeniyle vergi borçlarında yapılandırmaya gidebildi. 10 milyon borçlunun yaklaşık 112 milyar lira borcunu devlete ödemek için yapılandırmaya başvurduğu ve bu yolla ülke ekonomisinin daha da sağlamlaşacağı belirtildi.  Uzman finansçıların her fırsatta belirttiği gibi; Bir ülkenin ekonomisini canlı tutmanın birinci yolu vergilerin düzenli tahsil edilmesidir. Devlet de bu sebeple periyodik aralıklarla vergi borçlarının işletme sahipleri tarafından ödenebilmesi için kolaylıklar sağlıyor.

Başbakan Binali Yıldırım bu konuyla ilgili şunları belirtti;

Milletimizin desteğiyle sıkıntılı günleri atlattık. Vatandaşımızın desteğiyle bu durumun da üstesinden geleceğiz. Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin 5’te 1’i kadar parayı devletin kasasına yatırmak için 10 milyon vatandaşımız sıraya giriyor.

Tahsil edilen geçmiş vergi borçlarıyla ülkede yapılacak yeni yatırımların artacağı malum. Devlete büyük rahatlık sağlayacak olan bu borçların tahsili yine vatandaşa hizmet için harcanmak üzere bir plana sokulacağı bekleniyor.