Yaşamsal tercihlerimiz genetiğimizi nasıl değiştiriyor, hangi uygulamalarla neleri değiştirebiliriz, mizaç neden bu kadar önemli? bunları ele aldık.

Yapılan çalışmalara göre; Epigenetik bakım uygulayarak genlerimizin davranışlarını olumlu yönde değiştirebiliyoruz. Yani yaşamsal tercihlerimiz genetik kodlarımızı değiştiriyor. Bunun nasıl yapıldığını öğrenir ve bu yolda ilerlersek var olan DNA yapımızı ideal seviyeye getirebiliyoruz. Bu sadece fiziksel sağlık için geçerli değil, zihinsel sağlık açısından da çok önemli. Özellikle mizaç değişimi nelere kadir bir bilseniz!

Yıllardır hepimizin yoğun şekilde maruz kaldığı bir sağlık furyası var. Şöyle beslenin, böyle beslenin, sporu ihmal etmeyin, baklava yemeyin…vs.

Evet, beslenme ve kondisyon elbette çok önemli ama kişinin mizacını tasarlamasındaki hayati etkinin önemi anlatan pek yok! Mizaç, gelecek nesillere bırakılabilecek en önemli mirastır! ve DNA yapısını etkileyen en önemli faktörlerden biri.

Müzikle uğraşan insanların, sevdiği işi yapan kişilerin, yüreğinden iyiliği eksik etmeyen mutluluk odaklı yaşayan kişilerin neden kolay kolay yaşlanmadıklarının sebebi de burada yatıyor. Zihniniz ne denli berraksa ve sevgi, keyif hislerini zihninizden eksik etmiyorsanız DNA yapınız ve haliyle yaşam kaliteniz de o denli üst seviyeye çıkıyor.

Sahip olduğumuz mizaçta neslinden geldiğimiz insanların etkisi çok büyük. Çünkü DNA ipliklerinin etrafında morfogenetik alan diye isimlendirilmiş bir bilgi ağı var. Genetik hafıza kısmı. En az yedi nesil geriye uzanıyor. Büyük büyük annenizle tanışma şansınız olsaydı mizacınızın ona ne kadar benziyor olduğunu görebilirdiniz. Çekirdek inanç olarak bilinen zihnin derinliklerinde olan inançlarınız buradan geliyor. Örneğin para kazanma becerilerinizi su yüzüne çıkaran ya da en dibe iten inançlar burada bulunuyor. Neslinden geldiğiniz insanlarda yoksulluk bilinci bulunuyorsa bu bilinç büyük olasılıkla sizde de bulunuyor ama bunu kırmanın yolları da var elbette. Çok kolay olmasa da mümkün!

Bir de bazı duygu durumlarının fiziksel sağlıkta önemli yansımaları var. Örneğin; Mutsuz bir ortamda yaşayan ve etrafında olup bitenleri görmek istemeyen bir insanda durduk yere miyop görme bozukluğu oluşabiliyor. Zihniniz komutları birebir alıyor. Aslında tabi ki zeki varlıklarız ama zihnimizin mekanik bir kısmı da var. Siz etrafınızda olup bitenleri görmekten bıktığınızda gözüm miyop olsun da şunları artık görmeyeyim demiyorsunuz elbette ama zihnin organizatör kısmı bu duygu durumundan sizi korumak için harekete geçiyor. Miyop örneğinde olduğu gibi, her zaman iyi sonuçlar çıkaramıyor. Bir de, yapmak istemediğimiz şeylere bahane olarak hep sağlık sorunları yaratmaya meyilli olmamız ne tuhaftır değil mi? Okuldan kaytarmaya çalışırken ‘Karnım ağrıyor, hastayım anne’ ilk bahanedir. Büyüyüp çalışmaya başlandığında ve işe gitmeyi göze alamadığınız en buhranlı günde müdüre telefon açıp hastayım izin isteyeceğim denir…vs. Hayattan kaçmak için kullanılan en yaygın bahane hastalıklardır. Bu demek oluyor ki hayata dair sorumluluklardan kaçmak için bünyemize bu komutları veriyoruz. Hastalıklarımızı büyük oranda kendimiz yaratıyoruz!

Bir şeylere kızıp üzüldüğünüz ya da mücadele edemediğiniz zamanlarda içinizden söyleyeceğiniz sözlere dikkat kesilin. Zihninizin mekanik kısmının, fiziksel ya da ruhsal sağlığınıza olumsuz etki edebilecek çalışmalar yapmasına müsaade etmeyin. Bu noktada ‘Üzüntü, kızgınlık, endişe, korku gibi duygular yaşayacağım durumlarda her zaman sağlıklı olmayı seçiyorum.’ türü bir cümle kurtarıcınız olabilir. Yaşayacağınız hiçbir zorluğun sizi eritmesine müsaade etmeyecek bir zihin yapısına geçiş yapmanız da size büyük katkı sağlar. Bu düşünce şeklini kalıcı hale getirin!

Gün içerisinde 5 dakika sessiz bir yerde uzanarak içinizden şunu tekrar edin; ‘Yaşadığım ve yaşayacağım olumsuzlukların ve olumsuz tüm dış etkenlerin bünyemdeki hiçbir yeri etkilemesine müsaade etmiyorum!’

Bunun ardından, sağlık sorunu olan bir bölgeleriniz varsa ona yönelik şifa terapisi yapın.

Örneğin;

Gözlerim! içerisinde olduğum durum ne olursa olsun her zaman berrak ve sağlıklı görmemi sağla. Kalbim! içerisinde olduğum durum ne olursa olsun her zaman ritminde at ve sağlıklı ol……..gibi cümlelerle sorunlu bölgenize komut verin. Bunu her gün yapmaya özen gösterin. Zamanla rahatsızlığınızın azaldığını fark edeceksiniz.