Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, yeni nesil stadlar inşa ettiklerinin müjdesini verdi. Yaşayan Stadyum ifadesiyle kast edilen nedir?

Yaşayan Stadyum Nedir?

Bakan Kılıç’ın bu ifadesi hayli ilgi çekti. Bu terimle kast edilen, sadece iki haftada bir futbol müsabakalarına ev sahipliği yapmaktan ibaret olmayan, çok daha geniş bir kullanıma sahip özel projelendirilmiş stadyumlar kast ediliyor.

Örneğin; Statların tribün altları diye ifade edilen alanlarda özel kullanımlar için tahsis edilecek salonlar yapılması söz konusu. Ayrıca stadyumların belli bölümlerinde spor malzemesi alışverişlerinin de yapılabileceği belirtildi. İlgi ya da ihtiyaç duyacak herkesin tıpkı bir AVM’ye gider gibi günlerini hem spor hem de alışverişle geçirmeleri mümkün olacak.

Sporun yanı sıra sosyal paylaşım merkezi yerleri de olabilecek bu stadyumlar, bulundukları şehre can katacak sosyal yaşamı da hareketlendirecek niteliklerde olacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı web sayfasından yapılan duyuruda Bakan Kılıç ‘Yaptığımız 30 stadın amacı bu şekilde olacak’ ifadesini kullandı.