Ergenliğe giren erkek çocuğa cinsellik nasıl anlatılır lafa nasıl girilir nelerden bahsedilir anlattık. İdeal ebeveynler için ip uçlarını sıraladık.

Ergenliğe giren çocuğunuz var ve onun bu değişim sürecinde bazen ne yapacağınızı bilemiyorsanız yalnız değilsiniz. Binlerce üyesi olan ebeveynler kulübe hoş geldiniz! Ergenliğe giren erkek çocuğa cinsellik nasıl anlatılır konusu pek çok ebeveynin zihnini kurcalayan bir soru. Biz de bu konudaki soru işaretlerinizi yok edecek bilgiler paylaştık.

Ergenliğe giren erkek çocuğa cinsellik nasıl anlatılır lafa nasıl girilir?

Ergenliğe giren erkek çocuğa cinsellik nasıl anlatılır lafa nasıl girilir diye merak eden ebeveynlere öncelikle şunu söylemek gerekir. Bu konuşmayı yapacağınız anın her saniyesinde utangaç olmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Utandığınızı hissedecek olursa, cinselliğin utanılacak bir şey olduğunu düşünebilir ve bu sezgisi cinselliğin kötü bir şey olduğuna dair zihninde olumsuz bir inanç geliştirmesine neden olabilir. Bu durum, cinselliği yaşayacağı her an utanç ve vicdan azabı yaşamasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu hatayı asla yapmayın! Ergenliğe giren erkek çocuğa cinsellik nasıl anlatılır? Kesinlikle son derece rahat ve özgüvenli şekilde anlatılmalıdır.

Peki, lafa nasıl girilir? Bu konuda geniş bir yelpaze var. Baş başa olduğunuz bir sohbet esnasında söze direkt olarak girebileceğiniz gibi bazı sosyal tespitlerden de yola çıkarak bu konuşmayı başlatabilirsiniz. Örneğin, ülkemizde maalesef ki sıkça yaşanan cinsel istismar haberlerinden birini kullanarak söze girebilirsiniz. Bu çirkin ve tatsız olaylara öncelikle kişilik bozukluğunun neden olduğunu, diğer sebeplerden birinin de toplumumuzun cinselliği bir tabu olarak görmesinden kaynaklandığını giriş cümleleri olarak kullanabilirsiniz. Cinselliğin genç nesillere hiç öğretilmediğinden ve doğrularıyla aktarılmadığı için de pek çok sıkıntı yaşanabildiğini anlatan cümleler kurarak söyleminizi devam ettirebilirsiniz.

Ergenliğe giren erkek çocuğa cinsellik nasıl anlatılır nelerden bahsedilir?

Ergenliğe giren erkek çocuğa cinsellik nasıl anlatılır ona nelerden bahsedilir bakalım. Anlatılması gereken en önemli konular şunlar;

  • Cinselliğin her iki tarafın da rızasıyla yaşanabileceği,
  • Cinsel sağlıkla ilgili risklerin neler olduğu ve bunlardan nasıl korunması gerektiği,
  • Cinselliğin fiziksel bir ihtiyaç olmakla birlikte psikolojik dengeyi de sağlayan çok önemli bir faktör olduğunu ve bu nedenle cinselliğin bir sanat olduğu… gibi konular en önemli başlıklardır.

Sizi ne denli anlayıp anlayamayacağı konusunda endişe etmeyin çünkü yeni nesil tam anlamıyla zehir gibi! Hem arkadaş çevreleri hem internet imkanları vasıtasıyla bizlerin bile geride kaldığı pek çok bilgiye nasıl sahip olabileceklerini gayet iyi bilmekteler. Araştırıyorlar, okuyorlar, izliyor ve konuşuyorlar ama elbette çok açık bir bilgi dünyası ile karşı karşıyalar ve öğrendikleri her şey doğru olmayabiliyor! Bu nedenle de ebeveynlerin yönlendirmeleri ile doğru yolu bulmaları en sağlıklısı.

Her iki tarafın rızası!

Ergenliğe giren erkek çocuğa cinsellik nasıl anlatılır sorunuzun en önemli cevaplarından biri bu. Cinselliğin her iki tarafın da rızasıyla yaşanabileceği, aksinin kabul edilir olmadığını mutlaka anlatmalısınız. Bir anlık heyecan ve arzuyla başka birine zorla bir şey yapmaması gerektiğini ya da kendisine böyle bir zorlama olursa nasıl davranması gerektiğini açıkça anlatmalısınız. Cinsel münasebette olacağı kişi ile illa ki aşk, hoşlantı gibi hisleri duyması gerekmediğini ama karşılıklı saygının şart olduğunu mutlaka bilmeli. Ergenlik çağındaki bir erkek çocuğu seks konusunda aceleci olabilir ama 18 yaşını doldurana kadar biriyle cinsel ilişki kurmaması gerektiğini de bilmeli. aksi halde hem kendisi hem de başkaları için riskli durumlar söz konusu olabilir.

Cinsel Sağlık ve Korunma

Ergenliğe giren erkek çocuğa cinsellik anlatılırken cinsel sağlık ve korunmanın öneminden de mutlaka bahsedilmelidir. Bir insanın dış görüntüsünün temiz olmasının yeterli olmadığını, bakteri ve virüsleri dış görüntüden anlayamıyor olduğumuzu ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların çok ciddi sorunlara sebep olabileceğini ona mutlaka belirtin.

Bakteri kaynaklı, cinsel organlarda iltihaba yol açan bulaşıcı hastalıkların anüs, kalça ve yüze kadar yayılabildiklerini, ileri safhalarda kemikler, eklem ve karaciğer gibi vücudumuzdaki pek çok bölgeye yayılabildiklerini ve bu hastalıkların çoğunun ölüm riski taşıdığını bilmeliler. Bu nedenle de partner seçiminin çok önemli olduğunu ve korunmanın çok büyük önem taşıdığını iyi anlamaları gerekiyor.

Cinsellik Sanatı

Cinselliğin fiziksel bir ihtiyaç olmakla birlikte psikolojik dengeyi de sağlayan çok önemli bir faktör olduğunu ve bunlarla beraber aşk duygusunu da barındırması nedeniyle cinselliğin bir sanat olduğunu ergenliğe giren erkek çocuğa anlatabilmek çok önemli. Böylece hem kendileri hem de partnerleri için cinsel yaşamı en sağlıklı şekilde yaşayabilme bilincine ulaşabileceklerdir.

Kişinin cinsel yaşam kalitesini yüksek tutacak belli detaylar neler?

  • Örneğin bizimki gibi toplumlarda sıkça görülen anal seksin aslında iyi bir yol olmadığı,
  • Ön sevişme evresinin çok önemli olduğu, ön sevişme esnasında neler yapmaları gerektiği,
  • Seks öncesinde, esnasında ve sonrasında partnere nasıl davranılması gerektiği,
  • Cinsel hazzı her iki taraf için de yeterli hale getirmek için neler yapılması gerektiği…vs gibi detaylar.

“Ergenliğe giren erkek çocuğa cinsellik nasıl anlatılır” konusunda en zorlanacağınız kısım bu olacaktır çünkü sansürlü bir dille anlatması mümkün olmayan detaylar bunlar. Endişe etmeyin, bu konuda yardımınıza koşacak kişisel gelişim ürünleri mevcut. İş bu noktaya geldiğinde tüm detayları eksiksizce öğrenebilmesi için okuyabileceği bir e-kitap alabilirsiniz oğlunuza. Böylece dillendiremediğiniz detaylar hakkında sağlıklı bilgiler edinmesini sağlayabilirsiniz.