Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hazırlamakta oldukları 450 Milyon Liralık bütçe çalışmasının detaylarını paylaştı. 

Geçmişten bu yana ülke tarihimizin en umut verici bütçe çalışmalarından biri olarak görünen bu çalışma neleri kapsıyor? Hangi sektörlere ışık tutuyor? Bakan Özlü’nün açıklamalarından çıkarılan yorumlar şu yönde;

Güçlü, zengin, dünyada lider bir ülke konumuna gelme hedefinde olan Türkiye’yi inşa etme amacı güdülen bir bütçe. Yapılacak çalışmalar ülke ekonomisinin istikrarlı şekilde büyümesini hedef alıyor.

Örneğin OSB bölgelerinin arttırılması hedefleniyor. Bu durum, o bölgelerdeki işsizlik oranını da hayli hafifletiyor. OSB’lerin ülke sanayisinin gelişimine büyük katkı sağladığını belirten Bakan Özlü, 2016 fiyatları uygulayarak OSB’lere toplam 3,5 milyar, sanayi sitelerine ise toplam 4,8 milyar lira kredi imkanı olduğunu aktardı. İstihdam edilecek kişi sayısının 19 bin kişiyi bulduğu belirtilen 8 adet OSB ve 4 adet SS projesini daha tamamlayacakları belirtilmiş.

Bakanlığın, 2023 yılı hedeflerinin 70 yeni OSB daha kurarak yaklaşık 1 milyon kişiye istihdam oluşturulacağı diğer umut verici haberlerden biri daha oldu.