Kategoriler
Ekonomi Yaşam

Bu Sene Bol Balık Yenecek!

Güncellendiği tarih 27.03.2017 saat 08:53

Balıkçılardan iyi haberler geldi. Tüm kış boyunca, neredeyse her tür gelir gurubunda olan ailelerin tamamı rahatlıkla balık tüketebilecek.

Kastamonu İnebolu ilçesi açıklarındaki sularda ava çıkan balıkçılar tonlarca balıkla geri döndü. 8 Kasım gecesi avlanan balıkların çoğu hamsi türünde ve yaklaşık 500 ton civarında. Hamsinin büyük kısmının Samsun’daki yem fabrikalarına gönderildiği, geri kalan kısmın ise müşterilere ulaştırılmak üzere balık tezgahlarına konduğu biliniyor.

Balıkçılığın uzman duayenlerinden İlkadım Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atalay Alver, lodos rüzgarlarına rağmen hiç ummadıkları miktarda balık avlandığını belirtti. Bu lodos varken bu kadar hamsi çıkıyorsa kara kışta nasıl bir balık bolluğu yaşanacaktır düşüncesi akla gelmiyor değil. Bu durum pek çok orta ve alt gelir gurubu aileler için sevindirici bir haber. İnsan sağlığı için çok önemli olan balık tüketimini ihmal etmemek ve bu gibi fırsatlardan faydalanmak gerekiyor.

Sezona ait balıklardan palamut ve çinekopta aşırı yoğunluk görülmese de yetkililer tarafından bu balık türlerinin sayısının da iyi olduğu söyleniyor.

Bir Soru Sorun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site spami azaltmak için Akismet kullanır. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.