İstanbul trafiğini oldukça rahatlatacak metro hattında sona yaklaşılıyor. Sekiz ilçe üzerinden taşıma yapacak olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı için açılış günü yaklaştı.

Ülkemiz güzide kentlerinden biri olan İstanbul’da nüfus yoğunluğunun çok olması sebebiyle bir yerden bir yere gitmek tam bir işkence gibiydi ama yıllardır süregelen çalışmalarla İstanbul’da hızlıca gelişim gözleniyor. Trafik sorununa rahatlama getirecek çalışmalardan biri de Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı idi ve tamamlanmasına sadece %20’lik bir oran kaldı.

Hizmete başladığında 300 vagon kapasitesiyle yaklaşık 140 bin kişiye daha iyi bir seyir imkanı sağlayacak olan bu hattın, dört noktada bulunan raylı sistemlerle entegre edileceği belirtildi.

Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy ilçelerinden geçerek Edirnekapı Sultançiftliği hattına, Tekstilkent, Yüzüncüyıl Mahallesi üzerinden Mahmutbey Başakşehir hattına bağlanacak.

Kağıthane-Mecidiyeköy arası sadece 4.5 dakika, Alibeyköy-Taksim arası 12 dakika, Kağıthane-Üsküdar arası 26 dakika, Tekstilkent-Mecidiyeköy arası 20.5 dakika, Çağlayan-Yenikapı arası 14.5 dakika, Alibeyköy-Bostancı arası 47 dakika, Beşiktaş-Mecidiyeköy arası 5.5 dakika, Beşiktaş-Kağıthane arası 10 dakika, Beşiktaş-Mahmutbey arası 31.5 dakika ve Beşiktaş-Alibeyköy arası ise 12.5 dakikaya kadar düşeceği öngörülüyor.