Sultan II. Abdülhamit Han’ın hayali neydi? Bu hayali neden gerçekleştirememişti? Teknoloji Bakanı Özlü bu projeyle ilgili gelişmeleri anlattı.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos Beldesinde yapılması planlanan sanayi alanını II. Abdülhamit Han gerçekleştirmeyi çok istemiş ama bu hayalini gerçekleştirecek kadar yaşayamamıştı deniliyor. Kimileri ise bu bilginin doğru olmadığını söylüyor ama artık bu proje bu isimle akıllarda yer edinmiş durumda. Bu şekilde tanınıyor!
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu konuda kolları sıvadı ve projeye start verildi.
Yapılacak beş büyük endüstri bölgesinden birinin Filyos Endüstri Bölgesi olacağı açıklandı. Lojistik avantajları nedeniyle hayli değerli bir potansiyeli olan Filyos’un, yakınındaki büyük liman ve demiryolu hattına yakınlığı en önemli faktörlerden sadece ikisi. Ülkemizde pek çok farklı bölgede üretilip Rus Pazarlarına gönderilen ürünlerin tamamı Zonguldak üzerinden ulaştırılıyor.
Yapılacak endüstri bölgesi sonrasında büyük ölçekte üretim yapan markaların bu bölgede ciddi yatırımlar yapılması bekleniyor. Bakanlık, çevre dostu bir sanayileşme gerçekleştireceklerini üzerine basa basa vurguluyor.
Bakan Özlü, Filyos Endüstri Bölgesinin altyapı çalışmaları için yaklaşık 120 milyon lira civarında harcama yapacaklarını ve bu aşam bitirilince yatırım yapmayı planlayan markalara üretime hazır parseller teslim edileceğini bildirdi.
Bölge ve elbette ki ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu projenin olabilecek en kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.