Roonin Stark kimdir? Neler yapar? Birbirinden ayrı şeylere bu kadar yetenekli olmayı nasıl başarmış? Roonin Stark hakkında merak edilenleri aktardık.

Roonin Stark’ın öncelikle yaptığı işleri bir sıralayalım;

  • Affiliate Marketing Eğitmeni
  • Yazar (Boy Uzatma Taktikleri ve The Art of Getting Him kitaplarının yazarı)
  • Müzisyen
  • Yemek ve Sofra Sanatçısı (“Evde Ne Varsa” konseptinin yaratıcısı)

Doğru aktardım mı acaba?

Evet, doğru aktardınız : )

Size soracağımız çok şey olacak ama öncesinde en merak ettiğim şu; Affiliate Marketing nedir?

Affiliate Marketing tam bir çeviri olmasa da Türkçesi satış ortaklığıdır. İnternette satılmakta olan her bir ürünün (teknolojik üründen tekstile, altın ve değerli madenlerden kitaba kadar pek çok ürünün) satış ortağı olmak demektir. Evinizden, online kolaylıkla yapabileceğiniz ve gayet güzel gelir elde edebileceğiniz bir iş modelidir.

Peki nasıl bir iştir bu? Nasıl yapılır?

Kendinize bir web sayfası yarattınız diyelim veya blogspot gibi ücretsiz blog sitesi veya bir Youtube kanalı da açabilirsiniz. Bu alanlara bir takım yazılı veya videolu içerikler yüklersiniz. Bilirsiniz, mesela son yıllarda makyaj konulu Youtube kanallarından örnek vereyim. Bu videoları yükleyen insanlar, videolarında bir takım makyaj ürünlerini tanıtmış oluyorlar. Ürünün linkini aşağıda açıklama kısmına bırakıyorum diyorlar. Siz o linke tıklayıp eğer ürünü satın alırsanız, videonun sahibi o satıştan komisyon kazanıyor. Buna satış ortaklığı deniyor.

Amerika ve Avrupa’da çok daha uzun süredir yapılan bir gelir modeli ama ülkemizde de gitgide yaygınlaşan bir sistem. Özellikle korona salgını gibi sıkıntılı bir dönemde insanlar online gelir kaynakları yaratmanın önemini daha iyi anladı ve sanıyorum bu süreç insanların internetten gelir elde etmeye başlamaları için tetikleyici bir süreç oldu. Herkes yapabilir, herkese de yapmalarını tavsiye ederim. Ben 2012 senesinden beri satış ortaklığı yaparak kazanıyorum hayatımı. Sanırım bu ülkede bu işe ilk başlayanlardan biriyim ve bunun eğitimini veriyorum.

Çok iyimiş. Sayenizde yeni bir şey daha öğrenmiş olduk. Ben bilmiyordum bunu şahsen! Peki Roonin Stark ismi nereden çıktı?

Aslında herkesin bildiği gibi gerçek adım Ömer. Reynmen’in aslında Yusuf olması gibi bir şey bu. Veya Türk ve dünya edebiyatında çok önemli pek çok yazarın mahlas (takma isim) kullanması gibi bir durum. Ben, yurtdışıyla da bağlantılı işler yaptığım için dünya genelinde kabul edilebilir bir isim kullanmak istedim.

Yemek ve sofra sanatı konusunda çıkardığınız işleri Youtube kanalınızda izledim. Yemek konulu diğer kanallardan hayli farklı durduğunuzu söylemek isterim. Bu merak nereden geldi?

Beslenme konusu benim için her zaman çok önemliydi çünkü sağlıklı olmayı, sağlıklı kalabilmeyi çok önemsiyorum. Sadece fiziksel olarak değil zihinsel ve mental sağlıktan da söz ediyorum. Ulu önder Atatürk’ün de dediği gibi sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Yani beslenme öyle bir şey ki fizyolojinizi, psikolojinizi, beyin sağlığınızı kontrol eden şey büyük oranda beslenmedir.

Bir de Turizm Otelcilik eğitimi almış biriyim. Bu da sofra ve tabağın dizaynına önem vermenizi geliştiren bir branştır. Arkadaşlarıma, aileme yaptığım yemek ve sofra sunumlarında hep çok övgü aldıktan sonra bu yeteneğimi yabana atmamam gerektiğini düşündüm.

Roonin Stark Kimdir

Boy Uzatma Taktikleri Programı adıyla yaratmış olduğunuz dijital kaynakta da beslenme konusu üzerinde hayli duruyorsunuz. Beslenme konulu başka üretimleriniz de olacak mı?

Boy Uzatma Taktikleri’nde asıl amaç boyunu uzatmak isteyenlere yardımcı olmak. Büyük oranda etkili sonuçlar alınabilen bir egzersiz programından oluşuyor ama evet elbette içerisinde beslenme, uyku düzeni ve diğer birkaç püf noktası hakkında da bilgiler var. Çünkü uzun bir boy için hepsi çok etkili faktörler. Sorunuza gelecek olursam; Evet, spesifik amaçlara hizmet edecek beslenme modelleri için bir şeyler yapmayı düşünüyorum. Şu sıra gündemimizde vegan beslenme var.

Boy uzatmak mümkün mü cidden?

Elbette mümkün. Bakın, bu bir sihir değil, bir büyü değil. Anormal veya imkansız, inanması bu kadar güç bir durum değil. Hepimizin boyu zaten uzuyor, kimimizin daha az uzuyor kimimizin daha çok uzuyor ama neyi nasıl yapmanız gerektiğini bilirseniz uzama oranınızı hayli artırabiliyorsunuz.

Şimdi siz böyle deyince aklıma tanıdığım 2 kardeş geldi. Biri sporla uğraşıyordu diğeri ise hayli hareketsiz bir gençti. Aynı anne babadan olma bu 2 gencin boy farkı cidden dikkat çekiciydi. Spor yapmak cidden boyu uzatıyor olsa gerek?

Her spor uzatmaz. Yaptığınız sporda, büyüme hormonunu ve kıkırdakları harekete geçiren hareketler varsa uzarsınız, eğer yoksa uzamanız yavaş olur. Yani spor yapsanız bile, hiç spor yapmayan birinin uzama hızı neyse siz de o kadarla kalırsınız. Ama bir önceki sorunuza verdiğim cevapta da belirttiğim gibi; boy uzamasını sağlayan tek şey büyüme hormonu ve kıkırdakları harekete geçiren egzersizler değil. Beslenme, uyku ve bir iki sır daha var uzamayı sağlayan.

#EvdeNeVarsa konseptinin yaratıcısınız. Bu nasıl gelişti?

Evde Ne Varsa konsepti, bazen evde çok az malzeme olmasına rağmen yine de şaheser yaratabilecek bir yapıya sahip. Mantığı çok basit aslında… her evin mutfağında genellikle hangi malzemeler varsa (insanları yeniden alışverişe çıkarıp harcama yaptırmadan) hemen mutfağa girip pişirmeye başlayabilecekleri lezzetli tarifler yaratıyorum.

Youtube kanalımdan bu tarifleri yayınlıyorum. Kanalımda yayınladığım videoların tek konsepti bu değil tabi. Keyif alarak yaptığım her şeyi yayınlıyorum. Tuhaf icatları da seviyorum. Mesela şalgam suyundan havyar nasıl yapılır? gibi şeyler ilginizi çekiyorsa veya burger king’in soğanlı halkasından daha lezzetli olan patates halka nasıl yapılır? merak ediyorsanız kanalıma beklerim : )

Ben bir kadın olarak yapamıyorum bunları, siz nasıl yapabiliyorsunuz?

Seviyorum bu işleri. Yemek yapabilmek çok önemli bir meziyet. Yemek yapma tutkusu olan herkese hayranım. Yani en basit şöyle tarif edebilirim bu hayranlığın nedenini; Düşünün… birtakım malzemeler var, poşetlerinde öylece duruyorlar. Siz onlar alıp, birbirleriyle belli kurallar çerçevesinde harmanlayıp karıştırıp kendinizi doyuracak bir üretim yapmış oluyorsunuz.

Her canlının öncelikli ihtiyacı bu, doymak, karnı tok olmak. Yediklerinizin vücudunuza verdiği enerji ve sağlık da cabası. Çok hoş bir şey değil mi bu! Kendi kendine yetmenin de çok önemli bir göstergesi benim için yemek yapabilmek. Hele bunu bir de sanata çeviriyorsanız bu daha da hayranlık uyandırıcı bir şey.

Size sormak istediğim çok şey var, sizde de konu çok var. Bu yüzden daldan dala atlıyor gibi olabilirim. Müzik mevzusuna gelelim mi?

Olur, gelelim…

Müzik hayatınızın neresinde?

Müzik hayatımda hep vardı. Gitar, piyano, saksafon çalabildiğim enstrümanlar arasında. Fakat buradan itiraf ediyorum iş hayatı falan derken çok düzenli biçimde vakit ayırmadım müziğe ve enstrümanlara.

Yıllar önce Fatih Erkoç’un sahnesinde yer almışsınız ve orada yaptığınız şey çok ilgi çekmiş, beğenilmiş. Siz anlatmak ister misiniz bunu?

Çok kısa bir hikaye zaten. Louis Armstrong taklidi yaptım. Çok beğenilmişti. Bilirsiniz belki, Louis Armstrong dünya üzerinde taklidi en çok yapılmaya çalışılan yorumcudur ama çok zor bir iştir. Çok az kişi başarılı olur. Mütevazı olamayacağım, çok iyi yaparım taklidini. Ondan sonra 3 gün ses tellerim acır : ))

Bu taklidi yaparken ki bir videonu vardı kanalınızda ama sonra sildiniz. Neden?

Etrafımda başka insanlar da vardı kameranın kadrajına giren ve bilinirliğim arttıkça o insanlar daha çok kişi tarafından görünecekti. Kişisel verilerin korunması denen bir durum var online dünyada. Videonun izlenme oranı da hayli yükselmişti. Daha fazla yükselmeden ve video birileri tarafından kopyalanıp dağıtılmadan sileyim dedim. Şimdi kadrajda sadece kendimin olduğu bir Louis videosu yükleyeceğim. Özetle, ilerisi için alınmış yasal bir tedbir olması amacıyla sildim.

Bir de Roonin Stark’s The Art of Getting Him kitabınız var İngilizce bir kitap. Onun hikayesi nedir?

Hikayesi şöyle;

Yıllar önce arkadaş çevremden ilişkisi kötü giden bazı kadınlara arkadaşça destek vermiştim. Bazı fikirler veriyor ve onların göremediği, yanlış yaptıkları şeyleri gösteriyordum onlara. Bu yolla ilişkisini düzelten çok arkadaşım oldu. Fakat sonra bu meziyet hiç ummadığım yerlere ulaştı. Tanımadığım ama ortak tanıdıklarımız olan kadınlar bana ulaşmaya başladı ve sorunlarına yardımcı olup olamayacağımı sormaya başladılar.

Ailem ve arkadaşlarım şunu dedi “Her birine ayrı ayrı laf anlatmak yerine o fikirlerini yaz ve ihtiyacı olana mail at veya Word dosyası şeklinde gönder. Böylece kendi hayatından daha az zaman kaybetmiş olursun” dediler. Yazmaya başladım. Fakat zaman geçtikçe hem ailem hem de arkadaş çevrem bunu gerçek bir kitap haline getirmem gerektiği konusunda baskı yaptılar. Çok mantıklı bir öneriydi. Kabul ettim. Bir süredir Amerika Amazonda ve Amerika hariç 10 küsür ülkede daha satışta bu kitabım.

Bu çok enteresan ama aslına bakarsak bir o kadar da olağan! Dünya üzerindeki uzmanların pek çoğunun bu gibi bir serüven sonrasında gelişen olaylarla öne çıktıklarını biliyoruz sonuçta.

Evet, örnekler var hayli. Yani şöyle özetleyebilirim kendi durumumu; benim asıl işim Affiliate Marketing ama insanlara katkı sağlayabileceğim bilgilerim varsa da bunları videolu veya yazılı içeriklerle sunup, paylaşmaktan da geri durmayan bir yapım var. İşe yarar bilgi neden bizlerle mezara gitsin ki? Paylaşalım, ihtiyacı olan alır okur, izler, uygular. İhtiyacı olmayan varlığından bile haberdar olmaz.

Roonin Stark takipçilerine son olarak ne söylemek ister?

Hayatı sevmelerini, kendilerini de sevip iyi bakmalarını söylemek isterim. Koca dünya tarihinde her birimizin yaşamı küçücük bir mercimek tanesi kadar. Değerini bilmek ve buna göre yaşamak lazım. Mutlu olun, mutlu edin. İnanın gerisi boş.

Sevgiler

Roonin Stark