Tatlı bir hayal gibi değil mi..! Ama hayal değil, gerçek..! Kadına şiddet uygulayanlar vatandaşlıktan çıkarılacak.

Geçtiğimiz yıllarda İtalya’da vatandaşlık hakkı kazanan bir Faslı’nın, ilerleyen zamanlarda karısına şiddet uygulamış olduğu için vatandaşlık hakkı iptal edilmişti. İtalya’nın Piemonte Bölge Mahkemesi vatandaşlığa geçmek isteyen yabancıların, kadınlara şiddet uygulaması ya da haklarında suç duyurusu olmaları halinde bu tip insanlara vatandaşlık hakkı verilmeyeceğini duyurmuştu. Türkiye’de ve diğer pek çok ülkede bu uygulamaya start verilebilir..!

‘Kadınlara şiddet uygulayan bir erkek İtalya kültürüne ayak uyduramıyordur’ açıklamasında bulunan mahkeme yetkilileri, bu gibi durumlarda olanlara vatandaşlık verilemeyeceğini eklemişti. Piemonte Bölge Mahkemesi’nin bu kararından sonra diğer bölge mahkemelerinin de bu şekilde uygulamaya geçecekleri konuşulmuştu. Nihayet yayılmaya başlayan bu uygulamanın başka ülkeler ve hatta ülkemizde de hayata geçirilebileceği tahmin ediliyor.

Bu uygulamaların sadece kadına şiddet uygulayanlara sınırlı kalmaması, neye ve kime olursa olsun şiddet uygulamaktan çekinmeyen herkese yönelik olması bekleniyor.