Bitcoinle ev almak mümkün ve bu durum Bitcoin’e olan ilgiyi daha da artırıyor. Bitcoin ile ev alma ve alışveriş hangi projelerden yapılıyor süreç nasıl işliyor detaylarıyla aktardık.

Sanal para birimi Bitcoin, gerçek paranın yerini almaya hızlı adımlarla koşuyor. Dünyanın pek çok yerinde ve tabii ülkemizde de Bitcoinle ev almak hızla yaygınlaşıyor. Bitcoin ile ev sahibinden ya da konut projelerinden alınabiliyor. Bitcoinle ev almak konusunda verebileceğimiz ilk örnek Amerika Teksas’ta gerçekleşti. İngiltere merkezli bir inşaat firması da Dubai’de bulunan 1.133 konutluk projesini değeri hızla yükselen Bitcoinle satacağını duyurdu.

Bu durum Bitcoine şüphe ile bakan kişiler için güven sağlayan bir kriter olabilir mi? Uzmanlar ‘Evet’ cevabını veriyor ve bitcoin hakkında son haberler dikkat çekici şekilde olumlu yorumlanıyor.

Ülkemizde de Bitcoinle ev almak niyetinde olan yatırımcılar için Ankara Beytepe’de yükselen MiaVita isimli proje yöneticileri kolları ilk sıvayan müteahhit firmalardan biri oldu. Firma sahibi Erdal Daldaban Bitcoinle ev satışı yapmaya karar verdiklerini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Önümüzdeki 1-2 yılda Bitcoinle ev almak için pek çok müteahhit firmanın da gerekli çalışmaları yapacağı ve sektöre yeni bir boyut kazandıracakları öngörülüyor.

Bitcoinle Ev Almak Riskli mi?

Bitcoinle ev almak riskli mi bitcoin ile ev alma avantaj ve dezavantajları neler? Bu konuda sektörün önemli aktörleri ne yorum getiriyor aktaralım. Dünya genelinde hayli merak uyandıran Bitcoin para sisteminin ülkemizdeki ilk yansımaları, bu sistemin ülkemizde hızlıca yaygın hale gelebileceği yönünde ama bunla beraber riskli olabileceği konusunda endişeler de var. İnşaat ve konut sektörünün önemli aktörlerinin hepsi aynı fikirde olmasa da Bitcoinle ev almak alıcı için riskli olmayabilir deniyor ama satıcı için riskli olabilir yönünde yorum yapanlar da mevcut. Bitcoinle alışveriş çağı sadece konut sektörü kapsamında değil diğer sektörlerde de yayıldıkça müteahhit açısından da faydalı bir ticarete dönüşeceği ifade ediliyor.

Bitcoinle Ev Almak Hakkında Ne Dediler?

Bitcoin ile ev alma konusunda KONUTDER Başkanı Altan Elmas durumu şöyle değerlendiriyor;

Bitcoin çok yeni bir para ve ödeme sistemi. Geleceğe dair kalıcı olup olmayacağı konusunda Merkez Bankası’nın ve de devletlerin tavrı çok önemli. İlerleyen yıllarda bir ödeme aracı olarak kullanılabilir. Şu an Bitcoinle ev satmam. Çünkü elde edilen Bitcoini harcayabileceğimiz yan alanlar yok. Bu nedenle şu an için zor.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin’in değerlendirmesi ise şu yönde;

Düzenleme ve kontrol yapılmadan Bitcoinle ev almak mümkün kılınırsa suistimale ve maniplasyona açık hale getirilebilir. Buna rağmen sistemin yaygınlaşmasının çok uzun bir süreç olmayacağını düşünüyorum.

Bitcoinle ev almak ya da alışveriş yapmak konusunda sektörün iki önemli aktörünün yorumu bu yöndeydi peki bireysel konut sahipleri ne yönde hareket ediyor?

Bitcoin ile sahibinden satılık ev araba ve daha pek çok mal satışı çoktan hayatımıza girmiş durumda. Bitcoin ile satılık ev ilanları gitgide yaygınlaşıyor.