Dünyaca ünlü markaların logoları altındaki gizemlerin neler olduklarını keşfetmek isterseniz buyurun.

Apple

Sanırız ki özellikle son 10 yılın en bilinen markası olma ünvanını kazanmış marka Apple’dır. Apple markasına ait logo üzerine pek çok hikaye yazılmış olsa da gerçek şu ki; Bilgisayar biliminin kurucusu olan Alan Turing’in içerisine zehir enjekte ederek yediği elma ile intihar etmesi bu logonun gerçek hikayesidir. Turing’in bilime yaptığı katkıya bir tür teşekkür ve onu her daim anmak amaçlanmıştır.

Mutlu Haberler

Amazon

Logoya baktığınızda ne görüyorsunuz? Muhtemelen, ‘Müşterilerimizi memnun etmek ilk amacımızdır!’ manasına geldiğini düşündüğünüz bir gülücük fark ediyorsunuz. Çoğu kişi tarafından gülücük olarak algılanan bu işaret A harfinden Z harfine doğru uzanarak ‘Burada A’dan Z’ye herşey var!’ demek istiyor.

Mutlu Haberler

Carrefour

Carrefour Fransızca kavşak anlamına gelir. Logosunda birbirinden farklı iki yönü gösteren oklar bulunmaktadır. Ama işin can alıcı kısmı çoğu kişinin bu iki yönü gösteren ok arasındaki C harfini fark edemeyişleridir. Logo renklerinin Fransa bayrak renkleri ile aynı olduğunu da ekleyelim.

Mutlu Haberler

Vikipedi

Dünyaca ünlü Özgür Ansiklopedi, internetin en geniş kaynak sitesi olma yönünde ilerlemeye devam ediyor. Dünyanın her köşesinden gönüllü kişiler tarafından içerik yüklemesi yapılan, özgür, kâr amacı gütmeyen ücretsiz ansiklopedinin logosu aslında oldukça anlaşılır. Fakat gözden kaçan şeyler olabilir. Örneğin yap-bozdaki eksik parçalar!

Mutlu Haberler

Tüm dünyada ve tüm dillerde ansiklopedik bilgiyi okuyucuya sunma çabası Vikipedi’nin baş amaçlarından biri. Farklı dillerden karakterlerin olduğu yap-boz biçimli dünyadaki eksik parçalar henüz Vikipedi dünyasına katılmamış dilleri ve elbette ki içeriğinde henüz olmayan bilgileri simgeliyor.

Mutlu Gazete

Son olarak kendi logomuzdan azıcık bahsedelim. Mutsuz haberlerin kol gezdiği bu dünyada azıcık nefes alalım, mutlu haberler de okuyalım diyerek kurduğumuz gazetemiz için olabilecek en soft, en yumuşak renk pembe renginin yavru ağzına yakın olan bu tonuydu. Rengin manası bu!

Mutlu Haberler

Amazon markasında yanılgıya düşülen şey ise bizde gerçek. Yani gülen yüz zannedilen şey gerçekten de gülen yüz ama dudak kısmında farklılık gösteren kalınlığı şimdilik açıklamayalım. Ne kadar anlaşılabilir olduğunu görmek için bir süreliğine geri dönüşleri değerlendirmek istiyoruz.