Elektronik sigarayla sigarayı bırakanların yorumları nedir memnunlar mı değil mi? bunu aktardık. Elektronik sigarayla sigara bırakılır mı?

Siz de sigara belasına bulaşmış ve hem sizin hem çevrenizin sağlığını tehdit eden bu beladan kurtulmanın yollarını arayanlardansanız mutlaka elektronik sigara konusunda bir süredir araştırma yapıyorsunuz demektir! Çünkü neredeyse her içici ciddi bir kurtuluş yolu arıyor. Peki elektronik sigara bu arayışa son veriyor mu? Elektronik sigarayla sigarayı bırakanların yorumları ne yönde faydasını görmüşler mi? bu yazıda bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Elektronik Sigarayla Sigarayı Bırakanların Yorumları

Elektronik sigara satışının ülkemizde yasak olmasına rağmen bu sigaraları edinmiş ve kullanmış olan büyük bir kesim var. Bu sigaraların içerisindeki lityum piller nedeniyle patlama riski olması da göz ardı edilen önemli detaylardan biri. Tüm bunlara rağmen çok sayıda kullanan var. Çevrenizde pek çok yerde elinde elektronik sigara tutan ve içen insanlar görebilirsiniz. Peki elektronik sigarayla sigara bırakan var mı, faydasını görüyorlar mı? Elektronik sigarayla sigara bırakılır mı?

Dört ayrı kullanıcıyla bu konuda sohbet etme şansı buldum. Biri henüz çok yeni başlamış kullanmaya. Geri kalan üç kişiden ikisi yaklaşık 6 aydır kullanıyor. Dördüncü kişi ise yaklaşık 1 yıldır kullanıyor.

Dördü de yıllardır, günde bir paket civarı sigara içen insanlar. Sigarayla olan bağları birbirinden farklılık gösteriyor. Örneğin Ekrem, genellikle bir şeylere kızıp sinirlendiğinde eli sigaraya gidiyor ve ‘Günün büyük bölümü hayatımdan stres hiç eksik olmadığı için elim sürekli pakette oluyor’ diyor ve şunu da ekliyor; İşten güçten sıyrılıp Ege’de huzur dolu yaşamaya başlasam muhtemelen hiç içmeyeceğim ya da günde en fazla 3 tane içeceğim.

Sema ise zihinsel odağı boş kaldığında elinin sürekli sigara paketinde olduğunu tespit etmiş. Bir dizi izlediğinde, kitap okuduğunda ya da zihnini meşgul eden bir şeyler olduğunda sigara içmediğini söylüyor ama gün boyunca da sigara içmemek için zihnini sürekli bir şeylerle meşgul etmeye çalışmasının hayli zor olduğunu söylüyor.

Altay ve Burak ise ciddi şekilde nikotin bağımlısı olduklarını söylüyorlar. Yaşamdan alacakları keyif için sigaranın şart olduğunu belirtiyorlar.

Siz sigarayla olan bağınız konusunda bu dört örnekten hangisine kendinizi yakın hissettiniz bilemiyorum ama bu dört modelin elektronik sigara hakkındaki yorumlarından öyle ya da böyle belli fayda sağlayacağınızı umuyorum.

Ciddi şekilde nikotin bağımlısı olduklarını belirten Altay ve Burak elektronik sigarayı en uzun süredir kullanan kişiler. Kullanmaya başladıklarında sıfır nikotinli likitle başlamışlar ve faydasını görmemişler. Elektronik sigarayla beraber gerçek sigara da içmişler. Nikotinsiz likitlerin yerine nikotin barındıran likit kullanmaya başladıklarında gerçek sigaraya olan talepleri bir nebze azalmış ama yine de istedikleri seviyeye ulaşmamış. Altay 1 yıldır e-sigara kullanıyor. Yorumu ‘Eh işte!’ şeklinde. En azından gerçek sigaraya harcadığım paradan tasarrufa geçtim ama nikotinli likit içmeye devam ediyorum diyor.

Bir şeylere kızdığında eli sıkça sigaraya uzanan Ekrem, bu gibi anlarında kimi zaman e-sigara ile kendini rahatlattığını zaman zaman da gerçek sigara içtiğini söylüyor. Eskisi kadar çok içmiyorum ama elektronik de olsa gerçeği de olsa elim mutlaka bunlardan birine gidiyor diyor.

Sema e-sigaraya en yeni başlamış kişi olmasına rağmen oldukça fayda sağladığı yönünde bir yorum yapıyor. Kısa sürede 1 paket sigara içiminden 5-6 adet sigaraya iniş yapmış.

Elektronik Sigarayla Sigarayı Bırakanların Yorumları Bu Kadar mı?

Elbette değil. internette yaptığım araştırmalarda oldukça olumlu neticeler aldığını yazan onlarca kişiye rastladım. Tabi bu kişilerin gerçekliği konusunda bir fikrim olamayacağı için ben çevremdeki insanlardan örnek vermek istedim.

Okuyucularımızdan da e-sigara deneyimi olan varsa “Elektronik sigarayla sigarayı bırakanların yorumları” başlıklı bu yazımıza aşağıdaki yorum kısmından yorum bırakmalarını rica ederiz.