Ünlü şarkıcı Hadise dünyaca ünlü performans sanatçısı Marina Abramovic’i ziyaret etti. Hadise Art Basel Sanat Fuarında keyifli anlar geçirdi.

Sıradışı performanslarıyla zihinlerde derin izler bırakan dünyaca ünlü sanatçı Marina Abramovic ile Hadise karşı karşıya…

Marina Abramovic ve Hadise karşı karşıya

Sırtı dönük olan Hadise, sergi salonunda cam bir bölmenin içerisinde bulunan Marina ile karşı karşıya. Marina, genellikle bu tür çalışmalarıyla tanınıyor. Saatlerce o cam bölme içerisinde durarak, her izleyici için kim bilir birbirinden farklı ne anlamlar taşıyor!

İcra ettiği sanatı izleyici ile birebir oluşturmaktan keyif alan Marina’nın en sıra dışı performansları şöyleydi;

-12 gün boyunca vücudunun tüm ihtiyaçlarından vazgeçmişti. NewYork’ta bir galeride yemeksiz, tuvaletsiz ve hiç konuşmayarak izleyicilerin gözü önünde yaşadı.

-Bir masanın üzerinde şarap, parfüm, bıçak, kuş tüyü, jilet, gül, mermi, tabanca, testere, kibrit, kamçı gibi malzemeler vardı ve Marina’ya bu malzemelerle istediklerini yapabilecekleri bir not ta bulunmaktaydı. Bu performans bir izleyicinin Marina’ya silahı doğrultmasıyla sonlandırılmıştı. O an Marina’nın korktuğu için olaya son vermiş olduğunu söyleyenler olsa da belki de Marina’nın istediği şey buydu. Performansın zaten o noktaya gelinceye dek sürdürülmesi planlanmıştı!

siradisi-performans-marina-abramovic

-Balkan Baroque isimli performansında, bir bodrum katında etli kanlı hayvan kemikleri üzerinde oturdu. Performans esnasında etleri kemiklerden ayırmaya çalışıyordu. Zaman geçtikçe bozulan et ve kan kokusu dayanılmaz bir hale geldi. Bu performans 4 gün sürdü. Balkan Savaşı vesilesiyle tüm savaşları lanetlediği bir performans olarak zihinlerde unutulmaz bir yer edindi.

-Kendisi gibi bu tip performanslarla ünlü olan sevgilisi Ulay ile ayrılma kararı aldıklarında, Great Wall isimli çalışmaya beraber imza attılar. Çin Seddi’nin iki ayrı ucundan birbirlerine doğru yürümeye başladıkları bir performanstı bu. Ortada buluşmaları 90 gün sürdü.