Geçtiğimiz günlerde Engin Altan’a Paris’te gösterilen ilgi nedeniyle bu konuyu gündeme getirelim ve ciddi şekilde değerlendirelim istedik.

Ülkemizin tiyatro ve sinema oyuncularını, gösteri sanayisi emekçilerini dünya starları ile kıyasladığımızda durumumuz nedir? Sahip oldukları özelliklere, yetenek ve performanslara baktığımızda karşılaştığımız gerçekler neler?

Bizimkiler Dünya Starı Olabilir mi?

Neden olmasın! Birçok dünya starına taş çıkartacak oyuncularımız var. Fiziksel özellikleriyle ve artı sergiledikleri performanslarıyla dünyaca ünlü oyunculara denk, hatta onların ötesine geçebilecek pek çok değerimiz var.

Tek şanssızlıkları eğlence ve gösteri sanayinde geri planda kalmış, bu konuda otobüsü kaçırmış bir ülkenin çocukları olmak!

Dürüst olalım! Bizdeki yetenekler bu sektörde hakim olmadığımız için geri planda kalmıyor mu? Amerika, bu işin önemini çok önceden kavramış ve yarattığı Hollywood ile dünyanın tamamına psikolojik harekat yaparken bizim elimiz armut toplamıyor mu?

Engin Altan’ı, Halit Ergenç’i, Tuğba Büyüküstün’ü, Zerrin Tekindor’u, Murat Yıldırım’ı, Sanem Çelik’i ve onlarca ismi bir Hollywood filmiyle tanıdığınızı düşünün! Hepsini birer Amerikalı oyuncu olarak Hollywood filmlerinde izlediğinizi düşünün. ‘Of bu ne yeteneksizlik. Bunu da bu filmde nasıl oynatırlar ki?’ der miydiniz? Hiç sanmıyoruz! Hatta belki de şu an hayran olduğunuz birçok Hollywood starından çok daha fazla sevgi duyar, hayranlıkla izlerdiniz.

Neyse ki son yıllarda Orta Doğu ve Arap ülkeleriyle bazı ortak çalışmalar başlatıldı da bizim yeteneklerin bilinirliği ülke sınırlarını bir miktar da olsa aşmaya başladı.

Ama yetmez. Yetmeyecek!

Devlet Baba Bu İşe Bir El Atsa!

Hollywood’un eğlence ve gösteri sanayisinde sahip olduğu güce neden biz de talip olmuyoruz?

Neden Hollywood filmlerinde Amerikan hükumeti tarafından verilen bilinçaltı mesajlara ve psikolojik harekata maruz kalmak yerine dünyaya kendi mesajlarımızı vermiyoruz?

Sahip olduğumuz ve olacağımız yeteneklerin bilinirliğini belli başlı birkaç ülke dışına neden çıkarmıyoruz?

Hollywood vasıtasıyla zihnimizde yer etmiş Amerikan hayranlığına son verip neden dikkatleri kendi ülkemize, köklü kültürümüze çekmiyoruz?

OSCAR ayarında bir törenin ev sahipliğini neden yapmıyoruz?

Olimpiyat oyunları için ayrılan bütçe gibi eğlence ve gösteri sanayi için neden bütçe ayırmıyoruz?