En İyi Müzikal Filmler

İçerisinde olduğumuz yüzyılın ilk yarısındaki kadar üretilmese de günümüzde de müzikal filmlerin beyazperdede önemli bir yeri var. Eşsiz müzisyenlerin şarkılarını müzikal filmlere dönüştüren veya müzikalin kendisi için fırından taze çıkmış şarkılar besteleyen bu koca yeteneklerle sinema dünyası daha da renkleniyor. Broadway müzikallerini sinemaya uyarlayan ya da orijinal şarkılarla üretilen müzikal film tavsiyeleri olarak en zevk alacağınız 13 müzikali sizler için seçtik. 2000’lerden beri en başarılı olan müzikal filmler IMDb puanlarıyla işte sizlerle… Hem de müzikal drama, aşk, komedi, romantik filmler olarak tüm kategorilerde.

Son Dönemlerin En İyi Müzikal Filmleri

13) Into The Woods (2014) IMDb: 5,9

Müzikal drama ve biraz da aksiyon tadında diyebiliriz bu film için. Yönetmen koltuğunda Rob Marshall oturuyor. Filmde Meryl Streep, Johnny Depp, James Corden, Anna Kendrick gibi çok önemli oyuncular yer alıyor. Bir cadı tarafından lanetlenen fırıncı ve eşinin anlatıldığı filmde, çift çocuk sahibi olabilmek için cadının istediği malzemeleri temin etmek zorunda. Sihirli ormanda malzemeleri aramakla uğraşan fırıncımız, Grimm masallarının kahramanlarıyla karşılaşıyor. Yani; çocukluğumuzun masal kahramanları olan Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel, Sindirella gibi kahramanlarla! Hepsinin sihirli ormanda toplanması gibi orijinal bir fikirden doğan bu müzikal, ormanın karanlık dünyası ve şarkıların pozitifliğiyle harmanlanmış bir müzikal. Besteci; Stephen Sondheim.

12) Mamma Mia! (2008) IMDb: 6,4

Müzikal dra-medi yani dram ve komedi arası müzikal filmlerden. Babasını hiç tanıma fırsatı olmamış, nişanlısı ve annesiyle birlikte Yunanistan’da bir otel işleten Sophie’nin hikayesi. Düğününe günler kala annesinin günlüğünü bulur ve annesinin 3 eski sevgilisinden birinin kendi babası olabileceğini düşünür. Onları nikahına çağırır. Yunanistan’ın eşsiz manzaralarına sırtını dayamış bu müzikal film, yaşattığı görsel şölenle beraber duygusal anlar da yaşatmayı hayli becermiş.  Filmdeki şarkıların tamamı dünyaca ünlü ABBA grubuna ait. Merly Streep, Amanda Seyfried, Pierce Brosnan, Colin Firth, Dominic Cooper… Yönetmen kotuğunda Phyllida Lloyd bulunuyor.

11) Güzel ve Çirkin (2017) IMDb: 7,1

Dramın ve romantizmin bir arada olduğu müzikal filmlerden. Disney’in klasikleşen masal animasyonu Güzel ve Çirkin’in müzikal formda beyazperdeye yansıtılmış halidir. Bir tüccarın kızı olan Belle, babasının sığındığı şatoda izinsiz olarak bir gül kopartması sonucu, şatonun sahibi olan canavara babasının hayatına karşılık olarak verilir. Şatoda mahsur kalır. Bundan sonra kendisini bir aşkın içinde bulur. Filmin başrollerinde Emma Watson ve Dan Stevens var. Yönetmeni Bill Condon. Besteciler; Alan Menken, Angela Lansbury, Michael Kosarin.

10) The Phantom Of The Opera (2004) IMDb: 7,2

Müzikal drama filmlerine en iyi örneklerden biri denebilir. Paris Opera Binası’nın mahzeninde yaşayan, çirkin fakat müzikal yeteneği son derece kuvvetli olan gizemli bir müzisyen, korodaki genç bir kadını gizlice eğitir. Sonrasında ona aşkla bağlanır. Kadın bir gün ünlenince opera binasının patronuyla bir ilişki yaşamaya başlar. Bu durum, kadının ustası olan gizemli müzisyeni kızdırır ve Paris Operası’nda sarsılmalar başlar. Filmin başrolünde Emmy Rossum ve Gerard Butler var. Yönetmen Joel Schumacher. Besteciler; Charles Hart, Andrew Lloyd Webber.

9) Chicago (2002) IMDb: 7,2

Hüzün, aksiyon, eğlence bir arada bir müzikal. Film 1920’lerin Chicago’sunda geçiyor. Farklı cinayet davaları sebebiyle hapishanede yolları kesişen 2 kadının (Velma ve Roxie) ve onların ekseninde yaşananlar konu edilmiş. Velma hapse girmeden önce zaten ünlü bir yıldızmış. Roxie ise sıradan bir ev hanımı fakat usta avukatının da yönlendirmeleriyle suçlu sıfatını şöhret sıfatına çevirmeyi başarıyor Roxie. Bu müzikalde bu 2 kadının rekabeti, Amerikan basınının suçluları bile nasıl ilahlaştırdığı, arkada dönen dolaplar gibi pek çok detay vurgulanmış. Oyuncular Catherine Zeta Jones, Renee Zellweger, Richard Gere, Queen Latifah. Yönetmen Rob Marshall. Besteciler; John Kander, Fred Ebb, Danny Elfman.

8) Rocketman (2019) IMDb: 7,3

Bu da müzikal dra-medi yani dram ve komedi arası müzikal filmlerden ama komedi yerine daha çok hüzünlü bir havası var… Ünlü pop yıldızı Elton John’un hayatını ve onun şarkılarını konu alan film müzikal bir biyografi tadında. Elton John’un hayat hikayelerini yansıttığı şarkılara filmde tamamen yer verildiği için Rocketman’in müzikal biyografi türleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sadece müzikal anlamda değil, Elton John’un eş cinsel kimliğini saklamadan olduğu gibi yansıtmasından dolayı da büyük bir öneme sahip. Rocketman’de Elton John’u canlandıran oyuncu Taron Egerton, şarkıları da kendisi seslendiriyor. Yönetmen Dexter Fletcher.

7) A Star Is Born (2018) IMDB: 7,6

Bradley Cooper’ın ilk defa bir yönetmen koltuğunda oturduğu ve Lady Gaga ile başrollerini paylaştığı müzikal film. 2018’in en çok konuşulan ve ödül törenlerinde adı sık sık duyulan filmlerden biri. 1937’de yayınlanan orijinal versiyonundan sonra pekçok kez düzenlenmiş (1954, 1976, 2013 ve son olarak 2018 yıllarında yeniden düzenlenen) filmin konusu, dünyaca ünlü bir yıldızın muhteşem bir sesi ve şarkı yazma yeteneği olan bir kadını kanatları altına almasını konu alıyor. Böylece bu kadın da dünyaca ünlü bir yıldıza dönüşüyor. Cooper’ın yönetmenlik becerilerinin sık sık övüldüğü “A Star is Born” filminde yer alan şarkılar bu film için bestelenmiştir. Besteciler; Lady Gaga, Bradley Cooper, Lukas Nelson, Alberto Bof.

6) The Greatest Showman (2017) IMDb: 7,6

Yönetmeni Michael Gracey olan bu müzikalde, Hugh Jackman’ın hayat verdiği P.T. Barnum’un eşsiz hikayesi anlatılır. Barnum’un dünyanın en muhteşem gösterisini yapmak için yola çıkmasıyla başlayan film, tarihin ilk sirkini kurma çabalarıyla devam eder. Bu süreçte en büyük destekçisi eşi olan Barnum, İngiliz Kraliçesi Victoria’nın bile izlemeye geldiği bir sirk kurar. Avrupa turneleriyle büyüyen tarihin ilk sirki olan bu sirkle, şov dünyasında da kökten değişiklikler yaratır. Besteciler; Pasek ve Paul, Joseph Trapenese, John Debney.

5) Les Miserables (2012) IMDb: 7,6

Victor Hugo’nun başyapıtlarından olan Sefiller’in beyazperdeye yansıtılmasıyla ortaya çıkan Les Miserables müzikali, kahraman Jean Valjean’ın etrafında dönüyor. Fransız Devrimi’nin gölgesindeki bu hikaye, devrim öncesi ve sonrasını başarılı bir şekilde yansıtıyor. Filmin başrollerinde Hugh Jackman, Russel Crowe ve Anne Hathaway var. Yönetmen Tom Hooper. Besteci Claude-Michel Schönberg.

4) Moulin Rouge! (2001) IMDb: 7,6

Yönetmen Baz Luhrmann’ın ustalık eseri sayılan müzikal film. Paris’in ışıltılı gece hayatını ve Moulin Rouge isimli gece kulübünün çok ünlü olduğu zamanları konu alıyor. Sık sık bu gece kulübünü ziyaret eden Christian, burada bir dansçı kıza aşık oluyor. Fakat aynı zamanda bir Dük de bu kıza aşık. Christian ve Dük’ün müzikal düelloları hayli lezzetli. Filmin başrollerinde Nicole Kidman ve Ewan McGregor var. Besteciler; Marius de Vries, Anu Malik, Craig Armstrong.

3) Once (2007) IMDb: 7,8

Yönetmeni John Carney. Sokak müzisyeni bir adam ve göçmen bir kadının Dublin sokaklarında tanışıp aşık olma hikayesi konu ediliyor. Kendi şarkılarını yazıp çalma hayali olan müzisyen adam duygusal bir çöküntü yaşarken, temizlikçi olarak çalışıp kendi piyanosunu alma hayali kuruyor. Yolları kesişen bu ikili kendi şarkılarını bestelemeye ve çalıp kaydetmeye başlıyor. Müzikaldeki şarkıların bestecileri de filmin oyuncuları da Glen Hansard, Markete Irglova.

2) La La Land (2016) IMDb: 8,0

Müzikal romantik filmlerden ama biraz dram ve komedi de barındırıyor. Hayalindeki jazz barı açmaya çalışan bir caz piyanisti (Ryan Gosling) ve ünlü bir oyuncu olmak isteyen oyuncu (Emma Stone) aşk yolculukları anlatılıyor. Her ikisi de kendi hayalleri konusunda umutsuz bir dünyada yaşarken birbirlerine güç vermeye çalışıyorlar. Tutkularını ve hayallerini kaybetmemeye çalışan bu iki genç sevgili olunca dünya onlar için bambaşka bir yer oluyor. Eski Hollywood müzikallerine yeni bir soluk getiren film 6 Oscar ödülünün sahibi. Yönetmen Damien Chazelle. Müzikalin bestecileri; Justin Hurwitz, Marius de Vries, Angelique Cinelu, John Legend.

1) Bohemian Rhapsody (2018) IMDb: 8,0

Yönetmenler Bryan Singer, Dexter Fletcher. Ünlü rock grubu Queen’in efsanevi solisti Freddy Mercury’nin hayatını konu alan bir müzikal film Bohemian Rhapsody. Mercury’nin kariyeri, özel hayatı ve AIDS hastalığıyla mücadelesinin anlatıldığı filmde Mercury’i Mısır kökenli oyuncu Rami Malek canlandırdı. Bu rolüyle “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Oscar kazandı. Mercury’nin cinsel kimliğinin üstü kapalı ifade edilişi ve Rami Malek’in playback yaptığı sahneler ve çekimler sırasında yönetmen değişikliği yapılması hayli tartışılan konular oldu. Müzikler elbette ki Queen Grubunun bestelerinden kullanıldı.