En İyi Epik Filmler

Epik (Destansı) filmler, büyük ölçekli, geniş kapsama ve etkileyici panoramik görüntülere sahip film yapım tarzıdır. Roger Ebert gibi araştırmacılara göre terimin kullanımı zaman içerisinde değişmiş ve bazen bir film türünü belirtirken bazen büyük bütçeli yapımları nitelemek için bir sıfat olarak kullanılır olmuştur. Bu konuda her ne kadar kavram karışıklığı olsa da epik film tavsiyeleri konulu bu yazımızda destansı filmlerden fantastik filmlere kadar en iyi epik film örneklerini sizler için derledik.

Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Epik Film

1) The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli (1994)

Esaretin Bedeli, Andy Dufresne’nin suçsuz yere hüküm giymesi ve hapishanede yaşadıklarını anlatır. Andy Dufresne, genç ve başarılı bir muhasebecidir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Özel yetenekleriyle de az da olsa bu zor ortamı yaşanabilir hale getirmektedir.

2) The Godfather – Baba (1972)

Baba, 1940-19 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor. Don Corleone ve ailenin diğer fertlerinin hayatında kaçakçılık, suikast girişimi, entrikalar, acılar, sevinçler gibi pek çok detay yer alıyor. Devam filmleriyle de ailenin tarihi 2-3 nesil boyunca ele alınıyor.

3) The Dark Knight – Kara Şövalye (2008)

Kara Şövalye, halk için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in ortaya çıkması ile kaosa gebe kalan Gotham Sokakları’nın kurtarıcılığını yeniden üstlenen Batman’in hikayesini konu ediyor. Suç oranı son derece düşük olan bu yer, bir zaman sonra yeniden tehdit altında kalıyor. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent bir araya gelerek Gotham sokaklarında bu işi sağlamış olsalar da ansızın ortaya çıkan Joker, işleri fena halde bozuyor. Onun dehası ile baş etmek kolay değildir. Gotham eskisi gibi kaos dolu günlerin eşiğindedir. Batman yeniden kurtarıcılığa soyunurken, kendi varlığının anlamını da sorgulamaya başlar. Kendisi, suçluların sayısını azaltıyor mudur? yoksa çoğaltıyor mudur? bunu gerçekten anlamak isteyecektir.

4) Schindler’s List – Schindler’in Listesi (1993)

Schindler’in Listesi, 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da Oskar Schindler adlı bir Alman iş adamının kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu ediyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılıyor. Steven Spielberg’e Oscar kazandıran bir yapımdır.

5) The Good, The Bad and The Ugly – İyi, Kötü ve Çirkin – (1966)

İyi, Kötü ve Çirkin, ortak bir hedefe doğru değişik nedenlerle yol almakta olan, kader açısından yolları kesişmiş üç adamın maceralarını konu ediyor. İsimleri İyi, Kötü ve Çirkin olan bu kişiler için, o dönemdeki Amerikan İç Savaşı’nın yarattığı kaos yaşadıkları olayları bir miktar şekillendiriyor. İyi ile Çirkin’in risk barındıran ancak iyi para getiren işleri mevcut. Çirkin aynı zamanda aranan azılı bir suçlu. İyi onu adalete teslim edip önce ödülünü alıyor sonra da darağacından riskli bir metot ile kurtarıp bir sonraki işe kadar sağ kalmasını sağlıyor. Bir gün gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla ikilinin araları bozuluyor. Onlar birbirleriyle didişirken ortaya Kötü çıkıyor. O andan sonra  artık her şey başka bir şekil almaya başlıyor.

6) The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001)

Dünyanın kaderini değiştirecek olan bir yüzükten kurtulmak için verilen mücadele konu ediliyor. Yıllar önce üretilmiş ve Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmemiş yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkıyor. Frodo, Amcasının kendisine emanet ettiği yüzüğün nelere kadir olduğundan habersiz! Büyücü Gandalf’ın anlattıkları sonrasında dehşete kapılıyor. Yüzükten ve olası savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron’u da engellemek için bu yüzüğü yok etmek. Yüzüğü yok edilebileceği tek yer olan Mordor’a götürmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşan bir ekip oluşturuluyor. Çok uzun ve çetin geçecek olan yolculuk başlıyor. Orta Dünya’nın kaderi, bu kahramanların ellerinde ve çok çetin maceralar yaşanıyor.

7) Forrest Gump (1994)

I.Q.’su düşük genç bir adamdır Forrest Gump. Fakat düşük bir zekadan beklenmeyecek destancı bir hayat yaşar. Aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında yaşadığı olaylar onu hayli dikkat çekici bir kişilik haline getirir. Gump, tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına katılır, Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta enteresan bir rol de alır. Bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur.

8) Star Wars Episode V: Empire Strikes Back – Yıldız Savaşları İmparator (1980)

Yıldız Savaşları: İmparator’da, İmparator Darth Vader’ın da yardımıyla asileri ezerek evreni hakimiyeti altına almaya çalışmaktadır. Casus robotlar sayesinde asilerin merkezinin Hoth gezegeninde olduğu öğrenilir ve birlikleri oraya gönderirler. Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Lea, son anda Bulut Şehri’ne kaçarlar. Luke bu arada Yoda’yı bulmak ve Jedi eğitimini tamamlamak üzere yola çıkar. Yani izlemeseniz de olur 🙂

9) The Matrix – Matrix (1999)

Yaşanan gerçeklikler ve de yaşananın ötesinde olan gerçeklikler… Biri rüya, diğeri ise Matrix! Kahraman Neo, son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeğin ne olduğunu bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Trinity’nin götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyordur. Peşinde olduğu soru: Nedir bu Matrix?

10) Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Dört çocuk annesi bir kadın İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından duygusal olarak fazlasıyla yaralanmıştır. Artık tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağlıklı şekilde dönmesidir. Duaları ve yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle oğlu James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Normandia çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği Er Ryan’ı kurtarma görevine atanır. Ancak yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu birim, can pazarının yaşandığı hayli zorlu ortamda hakikatli bir yaşam mücadelesine atılıp, tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının ne denli doğru olduğunu sorgulayacaktır.

11) Interstellar – Yıldızlararası (2014)

Dünya öyle bir hal almıştır ki artık kaynakların hat safhada doğru kullanımı büyük önem kazanmıştır. Mesleklerin pek çoğu önemini yitirmiş NASA mühendisleri bile tarımcı olmuş, ekolojik çeşitlilik azalmıştır. Mühendislerden biri olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yapmaktadır. En büyük amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Henüz 10 yaşındaki kızı Murph’ün şaşırtıcı zekasının eseri olan tuhaf bir buluş gerçekleşir.  Bu gizemin peşinden giden baba kız aslında bilmek istemeyecekleri bir gerçekle karşılaşırlar. Cooper’ın, ailesinin ve dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir.

12) Back to the Future – Geleceğe Dönüş (1985)

Deli dolu bilim adamı Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty, ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Kendi doğumundan da öncesine dönen Marty’nin yaptığı bir hamle, kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışmaktır.

13) Apocalypse Now – Kıyamet (1979)

Yüzbaşı Willard ve ekibi, Vietnam’da Amerikan ordusuna isyan eden ve vahşi bir şekilde bir orman kabilesini yöneten Albay Walter Kurtz’ü öldürmekle görevlendirilmiştir. Kurtz’ün izini süren Willard, savaşın acımasızlığı altında giderek takip ettiği kişiye benzemeye başlayacaktır.

14) Die Hard – Zor Ölüm (1988)

New York polis departmanı dedektifi John McClane, günden güne uzaklaştığı karısı Holly’le arasını düzeltmek ve tekrar barışmak için Noel gecesinde Los Angeles’a gelir. Holly, şirketinin yılbaşı partisi için Nakatomi Plaza’dadır. McClane plazaya vardığında kıyafetlerini değiştirmek için bir odaya girer. Bu esnada, bir grup Alman terörist binayı kuşatır ve içindeki insanları rehin alır. Ellerinden kurtulabilen tek kişi McClane’dir. McClane’e düşen görev; içerisinde eşinin de bulunduğu bu kalabalığı kurtarmak olacaktır.

15) Pirates of the Caribbean: Curse of the Black Pearl – Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (2003)

Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti, ilginç tarzıyla hayli dikkat çeken korsan Jack Sparrow ile demirci Will Turner’ın maceralarını anlatıyor. Will’in küçükken tanıştığı Elizabeth (Jamaica’ya yaptığı deniz yolculuğu esnasında bir gemi enkazından Will’i kurtarmışlardır) will2in boynundaki kolyeden onun korsan olduğunu anlar ve onu korumak için bu gerçeği saklar. Yıllar sonra Elizabeth, azılı bir korsan olan Barbossa tarafından kaçırılır. Çılgın ve iyi yürekli bir korsan olan Jack Sparrow ise Elizabeth’in çocukluk arkadaşı Will Turner’la bir olur ve kızı kurtarmaya çalışırlar. Ancak bu gizemli madalyon hayalet gemiyi harekete geçirerek gizemli incinin lanetini canlandıracaktır.

16) The Avengers – Yenilmezler (2012)

SHIELD Uluslararası Barış Örgütü’nün başındaki isim Nick Fury, tüm dünyaya karşı büyük bir tehdit oluşturan düşmanla karşı karşıya kalır. Fury, dünyayı bu felaketten korumak için en cesur  süper kahramanlardan bir ekip kurmak zorundadır…

17) Avatar (2009)

Pandora adındaki uzak bir gezegende Na’vi adında giderek tükenmekte olan bir halk yaşamaktadır. Yarı felçli Jake Sully, kendilerine özgü lisanları, dünya görüşleri ve yaşam biçimleri olan bu halkın arasına karıştığında doğa ile bütünleşir. Askeri bir şirket, Navi’yi ve oradaki kaynakları mercek altına almak üzere Avatar adında bir program meydana getirmiştir. Bu program insanları kısmen insan kısmen de Na’vi haline büründürerek misyon amaçlı Pandora’ya göndermektedir. Bu araştırmaya gönüllü olan Botanist Dr. Grace Augustine ve Jake Sully için Pandora’da başka bir yaşam var olacaktır. Sully, Pandora’ya geçtiği anda felçli bedeni değişime uğrar ve son derece sağlıklı olur. Bu sırada Na’vi halkından Prenses Neytiri ile karşı karşıya kalan Jake, aniden bir farkındalık yaşar ve araştırma misyonu ile gönderildiği bu gezegeni, kendi insanlarından korumaya karar verir.

18) Titanic – Titanik (1997)

‘Titanic’ adlı dev transatlantik gemi, insanlığın doğaya karşı gövde gösterisi gibidir. Geminin yolcuları arasında Avrupa`da birkaç yıl geçirdikten sonra Amerika’ya dönmekte olan Jack adlı genç bir ressam bulunmaktadır. Yolculardan bir diğeri ise nişanlısı ve annesiyle Amerika’ya giden Rose adlı genç bir kızdır. Aralarında sınıf farkı olan bu iki genç, şans eseri tanışacak ve aralarında güçlü bir aşk doğacaktır. Geminin yola çıkmasından dört gün sonra, 10 Nisan 1912’de, Titanic bir buz dağına çarpar ve iki saat kırk dakika sürecek batış macerası başlar.

19) Cast Away – Yeni Hayat (200)

FedEx isimli tanınmış kargo şirketinde sistem analist uzmanı olan Chuck Noland şirketiyle ilgili sorunları çözmek için dünya genelinde uçakla seyahatler yapmaktadır. İş yoğunluğundan dolayı çok sevdiği kadınla evlenmeye bile fırsat bulamayan Noland, Noel gecesi bir işi çözümlemek için Malezya’ya gitmesi gerektiğini öğrenir. Yola çıkan Noland, Güney Pasifik’te uçtuğu sırada uçak bilinmeyen bir sebeple düşer. Uyandığında kendini ıssız bir adada bulan Noland’ın modern dünyadan uzak bu ıssız adada hayatta kalma ve kurtulma çabası son derece etkileyicidir.

20) Apollo 13 (1995)

Amerikan tarihinin en büyük krizlerinden biri olarak anılan Apollo 13 projesinin gerçeklerini konu alan film. Dönemin en ünlü astronotları olan Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert’tan oluşan ekip, hayatlarını bu görev için hazırlanarak geçirmişlerdir. Her şey yolunda giderken, aya varmadan oksijen tanklarından biri patlar ve ölümle imtihan başlar. Apollo 13’ün aya varması bir kenara, dünyaya dönmesi bile mucizedir.