Son zamanlarda dolar karşısında hayli değer kaybeden Türk Lirasının değer kazanması için gerekli atılımlar yapıldı.

Sadece dolarla sınırlamak doğru olmaz ama ‘Döviz’ ifadesini kullanarak tüm dövizler karşısında değer kaybediliyormuş gibi bir imaj oluşturmak da doğru değil. Türk Lirası kimi dövizler karşısında gerilerken kimi dövizler karşısında da değer kazanmıştı, kazanmaya da devam ediyor.

Türk Lirasını Yükseltmek İçin Gerekli Atılımlar Yapıldı

Bu çalışmalardan en önemlilerinden biri olarak görülen icraat; Bundan sonra devletin alacağı mal, hizmet ve danışmanlık ihalelerinde döviz kullanılmayacağı bunun yerine sadece Türk Lirası kullanılacağı. Hükümetin geliştirdiği bu stratejik plan döviz kurlarındaki hareketliliğe karşı para birimimizi hayli koruyacağa benziyor.

Kamu alım, danışmanlık hizmet ve mal alım ihaleleri yönetmeliklerinde yapılan değişiklikle bundan sonra bu tip ihalelerde Türk Lirası kullanılacağı zorunluluğu getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe sokuldu. Devlete verilmesi gereken teminatların da döviz üzerinden yapılacağını belirten maddeler yürürlükten kaldırıldı.

Bu düzenleme ile devlete hizmet sunacak yüklenici firmaların kamu ihalelerinde boy gösterebilmeleri için rezervlerindeki dövizleri bozdurmaları gerekecek. Türk Lirası ile yapılabilecek bu alışverişler nedeniyle dövize olan talebin azalması planlanıyor.