Hobi Edinmek İsteyenlere Öneriler

Bir hobiye sahip olmak istiyor ama ne olsun karar veremiyorsanız işte size hobi tavsiyelerimiz. Hobi sahibi olmak, onun için zaman ayırmak, uğraşırken dünyayı unutmak yani hem ruhunuzu hem zihninizi dinlendirmek için en etkili yollardan biri. Siz de yeni bir hobi edinmek istiyorsanız sizler için birkaç öneri hazırladık.

Koleksiyonerlik

Bu hobi öyle bir hobi ki hiç ummadığınız bir koleksiyon size hayli iyi para da kazandırabilir. Amaaan diyeceğiniz koleksiyonları binlerce TL’ye satışa çıkarıp satabilenlerin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Şişe kapağı, eski para, pul, kartpostal, kalem, defter, sinema bileti, otobüs/tren biletleri, peçete… Aklınıza ne geliyorsa, neden hoşlanıyorsanız onu biriktirip koleksiyon oluşturabilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenmek

“Amaan okulda dersinden bıktık öğrenemedik bir de hobi olarak mı başıma bela alacağım?” diyenlerden olabilirsiniz. Ama illa çok iyi seviyede öğrenmeniz gerekmiyor. Azar azar birkaç dille de vakit geçirebilirsiniz. Dil öğrenmek zihni aktif tutan bir hobi olduğundan dolayı, yaşlılıkta hafıza gibi problemlerin oluşmasını engelleme özelliğine de sahip. İngilizce, Fransızca, Japonca hatta unutulmaya yüz tutmuş İrlanda dilini bile öğrenebilirsiniz.

Online Dersler Almak

Evet, online dersler almak da bir tür hobidir. Hem de en keyiflisinden. Çünkü daha önce bilmediğiniz pek çok alanda işin kamera arkasını öğrenince müthiş bir bilgelik kazanırsınız. Daha önce aklınızdan hiç geçmemiş şeyler üzerine düşünmeye başlayıp onlardan ilham alarak yeni fikirler üretebilirsiniz. Online eğitimle ev ortamında bu bilgi ve yeteneklere ulaşmak mümkün. Girişimcilik, programlama, web sitesi kurma, blog yazma gibi binbir çeşit eğitimler alabilir pek çok yabancı üniversitenin online derslerine ya da kurslarına da katılabilirsiniz.

Resim Yapmak

Biraz heves ve bir az da hayal gücüyle sanat eseri olmasa da hoş resimler üretebilirsiniz. Çok pratik yaparak siz de en az yetenekli kişiler kadar el sanatlarında başarılı olabilirsiniz. Sulu boya, yağlı boya, akrilik ya da kara kalem resim yapmayla alakalı internette pek çok video bulabilir, bunları izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kaligrafi Öğrenmek

Kaligrafiyle alakalı internette pek çok uygulama bulabilirsiniz. Bunları izleyerek ve sık pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Botanikçilik

Bitkilerle ve toprakla uğraşmak vücuttaki statik elektriği toplamasıyla hem fiziksel hem de psikolojik bir rahatlama sağlıyor. Balkonunuzu mini bir cennete çevirebileceğiniz bu tip bir hobi edinebilirsiniz. Bir anda kendinizi tohum takası yaparken ya da envai çeşit bitkinin ismini ezberlerken bulabilirsiniz. Youtube gibi portallarda bu konuda çok ince bilgiler öğrenebileceğiniz kanallar mevcut.

Enstrüman Çalmak

Keman, gitar, piyano, ukulele ya da kudüm… Youtube’da bulunan pek çok videoyla siz de kolaylıkla enstrüman çalmayı öğrenebilirsiniz. Daha ileri bir seviye için ise özel ders almanız gerekebilir. Hem çevrenizdekileri de müzik terapi ile rahatlatabilirsiniz.

Yazmak

En faydalı hobilerden biridir. Yazarken ruhen boşalırsınız. Eğer yazacağınız konular birtakım araştırmalar da yapmanızı gerektiriyorsa bilgi dağarcığınızı da doldurmuş olursunuz. İsterseniz bu yazıları bazı blog sitelerde yayınlayabilirsiniz. İsterseniz tamamıyla kendinize saklayabilirsiniz.